Maabir

Yeşil Çatı Nedir?

Yeşil çatı nedir? Bir binanın yahut yapının çatısının kısmen veya tamamen bitki örtüsüyle kaplanması sonucunda ortaya çıkan yetiştirme ortamına verilen isimdir. Bu yetiştirme ortamı, yapıların çatısında bulunan ve su yalıtım membranını üzerine dikilmiş olan bir ortamdır. Bu sistem ayrıca bir kök bariyerine, drenaj ve sulama sistemine sahip olan bir sistemler bütünü olarak da tanımlanabilmektedir.

Yeşil çatı uygulaması, özellikle çevreye iyileştirici etkide bulunması ve doğayla bir birliktelik yakalanması amacıyla yapılan bir uygulamadır. Dünyada gittikçe yaygınlaşan bir uygulama olan yeşil çatı, özellikle büyük alanlarda uygulandığında verimi ve görsel etkisi de artmakta ve adeta bir sinerji oluşturmaktadır.

Yeşil Çatı Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Yeşil çatı uygulamasının en belirgin faydası, yağmur suyunu emmesi ve birkaç saat boyunca yavaşça bu suyu bırakma yetenekleridir. Bu sayede yeşil çatı sistemleri, aldıkları yağmur sularını %60-100 arasında koruyabilmekte ve kendilerine yetebilen bir ekosistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca yeşil çatılar, standart çatılara göre daha uzun ömürlü çatılardır. Bunun sebebi ise yeşil çatılar, ultraviyole radyasyondan ve çatının tüm yapısının değişmesine sebep olan aşırı sıcaklık dalgalanmalarından korunmaktadır. Bu korunmayı sağlayan temel unsur, yeşil çatıların su ile beslenmesi ve suyun radyasyon ve aşırı sıcaklıktan etkilenme oranının düşük olmasıdır.

Yeşil çatı uygulaması, büyük yağmur yağışlarının ardından sele sebep olan akıntıyı azaltmaktadır. Özellikle yoğun bir şehirleşmenin bulunduğu yerlerde bu özelliği sayesinde yeşil çatının tercih edilebilirliği oldukça yüksektir.

Yeşil çatı, toprağının içerisinde bulunan mineraller ve bitkiler sayesinde, üzerine yağan yağmurun buharlaşmasından önce suyun bir nevi süzülmesini sağlamaktadır. Bu da haliyle su kalitesini arttırmakta ve su döngüsünün daha sağlıklı bir hal almasına yaramaktadır.

Yeşil çatı uygulaması, içerisinde birçok bitkiyi barındıran bir uygulamadır. Bitkiler, gürültü ve hava kirliliğinin azalmasında bir numaralı çözüm yöntemi oldukları için yeşil çatılar da aynı şekilde gürültü ve hava kirliliğini azaltan bir uygulamadır.

Doğaya olduğu kadar göze de hitap eden yeşil çatılar, estetik açıdan oldukça etkileyici ve modern bir yapıya sahiptir. Zira doğa ile insanın buluşmasını en iyi özetlenen ikili olan yeşil bitki ile beton yahut odun birlikteliği ortaya oldukça etkili bir görüntü çıkarmaktadır. Bir yapının üzerinde yeşillikler görmek, insanlarda farklı duygular uyandırmakta ve doğayla iç içe olunmasını sağlamaktadır.

Yeşil çatı bitkileri, yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için karbondioksit kullanmakta ve bu sayede küresel ısınmaya engel olmaktadır. Aldıkları karbondioksitin yerine oksijen veren bu uygulama sayesinde, hem doğa daha temiz bir hale gelmekte, hem de güzel bir görüntü sağlanmaktadır. Aynı zamanda yeşil çatı, içerisinde bulunan çiçekler, bitkiler ve toprak sayesinde birçok canlıya yaşam alanı sağlamakta ve biyoçeşitliliğin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara