Maabir

Türkiye’de Petrol Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

Türkiye’de Petrol Çıkarılan Yerler

Petrol, dünyada enerji sektörünün en faal aktörlerinden biri konumundadır. Özellikle Orta Doğu ülkeleri bu konuda dünya lideri pozisyonunda olup bu coğrafyadan birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır. Türkiye ise ne yazık ki böyle geniş petrol kaynaklarına sahip bir ülke konumunda değildir.

Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesi ve birkaç ildeki yataklar dışında neredeyse hiç petrol çıkarılmayan Türkiye’de birçok alanda kullanılan petrol ithal edilmektedir. Ülkede kullanılan petrolün yaklaşık olarak %8’i ülke içerisindeki yataklardan çıkartılırken geri kalan %92-93’lük kısım ithal edilmektedir. Türkiye’de günde 440-600 bin varil civarında petrol tüketimi gerçekleşirken yerli üretimimiz yalnızca 45-50 bin seviyesinde bulunmaktadır.

Türkiye her ne kadar bulunduğu coğrafyada en az petrol yataklarına sahip olan ülkelerden biri olsa da yine de ülke içerisinde kullanılan petrolün %10’a yakın kısmı ülke sınırları içerisinde çıkartılmaktadır. Türkiye’de petrol çıkartılan yerlerin başında ise Batman yer almaktadır. Batman, 650’ye yakın kuyusu ile en fazla kuyu bulunan ildir. Günlük yaklaşık olarak 17.000 varil üretim yapılan bu kuyular, Türkiye’nin petrol üretiminin %60’ına tekabül etmektedir.

Batman ilinden sonra üretim konusunda 2. sırada 220 petrol kuyusu bulunan Adıyaman bulunmaktadır. Adıyaman’da günlük 7.970 varil petrol çıkartılmaktadır. Bu da Adıyaman’ın Türkiye genelinde en fazla petrol çıkartılan 2. şehir olduğu anlamına gelmektedir.

201 adet petrol kuyusu ile Diyarbakır ili takip etmektedir. Günlük 6.890 varil üretimi yapılan Diyarbakır’da, yapılan üretim üretilen petrolün yaklaşık %25-26’lık kısmına denk Türkiye’de gelmektedir. Diyarbakır’da Güney Yıldızı firmaları petrol çıkarılması faaliyetini Perenco ve yürütmektedir.

petrol çıkarılan yerler

Diyarbakır’ı 113 petrol kuyusu ile Mardin takip etmektedir. Mardin’de yaklaşık olarak 1.770 günlük varil üretimi yapılmaktadır. Mardin’den sonra listede Şanlıurfa ve Kırklareli gelmektedir.

Şanlıurfa’da 18 kuyudan 430 varil günlük üretim yapılırken Kırklareli’de 27 kuyudan 200 varil günlük üretim gerçekleştirilmektedir. Bu şehirler dışında ise Kilis, Siirt ve Adana’da da ufak çaplı petrol çıkartılma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de toplam üretilebilir petrol rezervi 210 milyon ton civarında olarak tespit edilmişken 2021 yılına kadar bu rezervin yaklaşık olarak 160-170 milyon ton kısmı çıkartılmıştır. Türkiye’de 1954 yılından beri aktif olarak petrol çıkartılmakta olduğundan 65 yılı aşkın süredir bu faaliyetler yürütülmektedir. Türkiye’nin kalan çıkartılabilir rezervi ise 40-50 milyon ton petrol olarak tespit edilmektedir.

Türkiye’de yapılan yerli petrol üretiminin piyasa değeri 8.5 milyar TL iken bu üretimin sağladığı istihdam sayısı 10.000 kişinin üzerindedir. Türkiye’de petrol çıkartılması alanında yapılan yatırım miktarı ise 2021 yılı itibari ile 10 milyar USD miktarındadır.

2018 verilerine göre sektörde 19 yabancı ve 22 yerli olmak üzere 41 yatırımcı bulunmaktadır. Günden güne artan kuyu sayısı ile Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bulunan petrol rezervleri çıkartılmakta ve ülke içindeki petrol ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara