Maabir

Türkiye’de Elektrik Dağıtımı Yapan Firmalar Listesi

Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik enerjisinin iletim ve dağıtımından sorumlu olan kurumlardır. Türkiye’de özellikle 2010 yılından sonra gerçekleşen özelleştirmelerle elektrik dağıtım firmaları özel sektörün kontrolüne geçmiştir. TEDAŞ’ın 21 farklı bölgeye ayırarak özelleştirilen Türkiye’nin elektrik dağıtım altyapısı günümüzde birçok firmanın arasındaki rekabet ile birlikte faaliyetine devam etmektedir.

Türkiye’de elektrik dağıtım bölgeleri içerisinde gerçekleşen çeşitli rekabetler sayesinde tüketici daha verimli bir biçimde elektrik tedariği sağlayabilmekte, bu da verimliliği ve ulaşılabilirliği arttırmaktadır.

elektrik santrali

Türkiye’de BEDAŞ, TOROSLAR EDAŞ, BAŞKENT EDAŞ, GEDİZ EDAŞ, AYEDAŞ, ULUDAĞ EDAŞ, SEDAŞ, YEDAŞ, AYDEM EDAŞ, AKDENİZ EDAŞ, OEDAŞ – OSMANGAZİ EDAŞ, ARAS EDAŞ, ÇORUH EDAŞ, FIRAT EDAŞ, AKEDAŞ, ÇEDAŞ, TREDAŞ ve KCETAŞ şirketleri elektrik dağıtımı alanında hizmet veren firmalardır.

BEDAŞ, Türkiye’nin 17. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren ve tam adı Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. olan firmadır. İstanbul’da Avrupa Yakası bölgesinde hizmet veren firmanın 9.162.919 kişiye hizmet sunduğu bilinmektedir. BEDAŞ; Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat tarafından işletilen ve Türkiye’nin en fazla kullanıcısı olan dağıtım firmasıdır.

TOROSLAR EDAŞ, Enerjisa tarafından işletilen ve Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kilis’te hizmet veren elektrik dağıtım şirketidir. 7.830.105 kişiye hizmet veren firma 7. dağıtım bölgesinde yer almaktadır.

BAŞKENT EDAŞ, 9. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren elektrik dağıtım firması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara, Kastamonu, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın ve Çankırı illerine hizmet veren BAŞKENT EDAŞ’ın tam 6.899.700 kişilik nüfusa hizmet verdiği bilinmektedir. Enerjisa tarafından işletilen şirketin merkezi Ankara ilindedir.

DİCLE EDAŞ, 1. dağıtım bölgesinde faaliyetlerine devam eden elektrik dağıtım firmasıdır. Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt’te hizmet vermekte olan firmanın 5.526.144 kişiye varan bir tüketici sayısı mevcuttur. DİCLE EDAŞ, Eksim Holding Enerji Grubu bünyesinde faaliyet gösteren bir dağıtım şirketidir.

GEDİZ EDAŞ, Bereket Enerji tarafından işletilen ve İzmir ve Manisa illerinde hizmet veren elektrik dağıtım firmasıdır. 5.420.537 kişiye elektrik dağıtım hizmeti veren firma, 11. dağıtım bölgesinde bulunmaktadır.

AYEDAŞ, 14. dağıtım bölgesinde bulunan ve İstanbul Anadolu Yakası bölgesinde hizmet veren elektrik dağıtım firmasıdır. 4.997.548 kişiye elektrik götüren firma, Enerjisa bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. 2013 yılında özelleştirilen firmanın merkezi Ankara ilindedir.

ULUDAŞ EDAŞ Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale illerinde hizmet veren elektrik dağıtım firmasıdır.

4.626.181 nüfusa sahip olan firmayı Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat işletmektedir. 12. dağıtım bölgesinde bulunan firma 2010 yılında özelleştirilmiştir.

Bunlar dışında kalan SEDAŞ, YEDAŞ, AYDEM EDAŞ, AKDENİZ EDAŞ, OEDAŞ – OSMANGAZİ EDAŞ, ARAS EDAŞ, ÇORUH EDAŞ, FIRAT EDAŞ, AKEDAŞ, ÇEDAŞ, TREDAŞ ve KCETAŞ şirketleri Türkiye’nin dört bir yanında elektrik dağıtım hizmeti vermekte ve 81 ilde hanelere elektrik ulaşmasını sağlamaktadır. Bu şirketlerin birçoğu Limak Holding, Cengiz Holding ve Enerjisa tarafından işletilmektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara