Maabir

Enerji Üretimini Destekleyen SolarCoin Nedir?

Enerji Üretimini Destekleyen SolarCoin Nedir?

Kripto paralar, son günlerde en çok gündemde olan konulardan birisidir. Özellikle Tesla firmasının CEO’su olan Elon Musk’ın kripto para piyasasında yapmış olduğu manipülatif yorumlar gerçekten ciddi etki yaratmış ve kripto borsasını sallamıştır. Son günlerde ise yenilebilir enerji sektörüne ilgisi de ciddi derecede olan Elon Musk, enerji sektöründe kullanılan SolarCoin hakkında birtakım yorumlarda bulunmuştur.

Peki SolarCoin tam olarak nedir diye soracak olursak, aslında temelden kripto sistemini tanımak gerekmektedir. BitCoin ve geri kalan sınırsız sayıdaki alt coinler, bir dijital ödeme yöntemi ve kripto para birimidir. Bitcoin, 2009 yılında icat edilmiş olan ve internet üzerinden güvenli para aktarımını sağlayan bir açık kaynak yazılımıdır. Bu para aktarımında ise, peer-to-peer ya da diğer adıyla istemci ile istemci arasında gerçekleşmekte ve ismi blockchain olan bir güvenli ağ aracılığıyla bu para transferi doğrulanmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeniyle BitCoin oldukça popüler olmuş, onun arkasından da diğer tüm alt coinler bu popülerliği devam etttirmiştir. Bu coinlerin kazanılması işlemine ise mining denilmektedir. İşte SolarCoin da aynı sisteme sahip olan bir kripto para birimidir. SolarCoin, SolarCoin ağı üzerinde doğrulanan her bir MWsaat güce karşılık olarak çeşitli tesis ve fabrika sahiplerine 1 SolarCoin verilmesi yoluyla piyasada yer bulmuştur. SolarCoin’in temel amacı, insanların güneş enerjisi üretimi yapmasını teşvik etmektedir.

solarcoin

SolarCoin 2014 yılında bir grup gönüllü tarafından kurulmuştur. Bu kripto para biriminin temel mantığı, “DeKo: An Electricitry Backed Currency Proposal” ismine sahip olan akademik makaledeki temellendirmelere ve fikirlere dayanmaktadır. Aslında kripto para birimleri, bir işlem veya faaliyet karşılında insanların ödeme yapmasını sağlayan bir araç olarak icat edilmişken, SolarCoin bu amacın tam tersine bir şekilde enerji üretimini teşvik etmek ve buna karşılık üretim yapan kişilere ödül mahiyetinde verilmektedir.

SolarCoin, bir açık topluluk projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açık topluluk projesinin işleyişi ise kendi içerisinde bir sisteme sahiptir. Gönüllerden oluşan SolarCoin Vakfı bu projenin başında olan yetkili olarak karşımıza çıkmakta iken SolarChange, Solcrypto ve ElectriCChain isimli çeşitli üyeleri ve katılımcıları bulunmaktadır.

Güneş enerjisi üretimi yapan üreticiler ise firmalarını sistemi bu üç üye üzerinden veya Güneş İzleme Platformları (Solar Monitoring Platforms) üzerinden kaydetmektedir. Bu sayede üreticiler, gerekli ölçümler yapıldıktan sonra kazandıkları SolarCoin’lerini alabilmektedir.

2050 yılına kadar %95’inin dolaşıma girmesi beklenen SolarCoin’in politikalarından birisi de gelecek 40 yılda güneş enerjisini dünya genelinde yaygınlaştırmaktır. Bu sayede dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin teşvik edilmesi sağlanmaya çalışmaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara