Maabir

SOCAR Nedir, Faaliyet Alanları Nelerdir?

SOCAR, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin devlet bünyesinde kurulmuş olan bir petrol şirketidir. 1992 yılında kurulmuş olan SOCAR’ın açılımı; “State Oil Company of Azerbaijan Republic” yani Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’dir. Azerbaycan, jeopolitik konum olarak, çeşitli doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip bir ülke olmanın avantajını kullanarak, SOCAR’ı devletin enerji şirketi olarak kurmuş, bu enerji şirketi ile doğalgaz ve petrol kaynaklarının araştırılması, bu kaynakların üretimi, işlenmesi, dağıtımı ve pazarlanması gibi dış hizmetler sunarken aynı zamanda, bir devlet şirketi olarak Azerbaycan’da bu kaynakların tedarik edilmesi ve ulaşımı gibi iç hizmetler de sunmaktadır.

SOCAR Kime Ait?

SOCAR, Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından, 13 Eylül 1992 tarihinde kurulmuş, kurulduğu tarihten itibaren, Azerbaycan ve birçok farklı ülkede hizmet vermiş olan bir enerji iştirakidir. Azerbaycan'ın sahip olduğu iki rafinerisinin kontrolüne sahip olan ve bu nedenle Azerbaycan’daki tüm petrol ve gaz boru hatlarını işleten SOCAR, sahip olduğu petrolünün çok büyük bir kısmını Hazar Denizi’nde bulunan Azeri-Çırak-Güneşli yataklarından çıkarmaktadır.

SOCAR kimin sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkan Azerbaycan Cumhuriyeti, stratejik bir hamleyle, SOCAR’ın İngiltere de dahil olmak üzere, 13 ülkede temsilcilik açmasına öncülük etmiştir. SOCAR; Vietnam, Nijerya, İsviçre ve Singapur gibi birçok ülkede uluslararası ticaret şirketleri kurmuş ve bu şirketler ile birlikte enerji sektörün de hem yurt içi hem de yurtdışında faaliyet göstermeye devam etmektedir. Ayrıca Türkiye, Yunanistan, Ukrayna, Gürcistan, İsviçre ve Romanya gibi çeşitli ülkelerde aktifler satın almakta ve enerji sektörleri ile enerji piyasalarına yatırımlar yapmaktadır.

SOCAR Türkiye Hakkında

SOCAR Türkiye, SOCAR’ın Türkiye’de bulunan ve 2008 yılında kurulan bir iştiraki olarak faaliyet göstermektedir. Azerbaycan’ın en büyük devlet iştiraklarından olan SOCAR, Türkiye’de enerji sektöründeki faaliyetlerine, Özelleştirme İdaresi’nden Petkim Petrokimya Holding Anonim Şirketi’nin yüzde 51 hissesini satın alarak başlamış ve o günden beri şirket, her geçen gün daha fazla değer kazanmıştır. Son yıllarda, Türkiye ve Azerbaycan arasında artmakta olan, ekonomik birlikteliklerin sonucu olarak SOCAR Türkiye, Türkiye’de sağladığı istihdam ve hayata geçireceği toplam değeri 19.5 milyar dolar olan yatırımları ile Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

SOCAR Türkiye, Türkiye’de reel sektörün, yalnız bir alana yaptığı en büyük yatırım olma unvanına sahip olan STAR Rafineri’nin de sahibidir. Star Rafineri, Türkiye’nin ilk ‘Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni alan şirketi olarak karşımıza çıkarken, bu yatırımlar hem Türkiye hem de Azerbaycan ekonomisi ve istihdamı için oldukça önemli bir pozisyondadır. Ayrıca SOCAR Türkiye, yatırımlarının büyük bölümünün bulunduğu Aliağa’daki arazileri için, Türkiye çapında ‘Özel Endüstri Bölgesi’ unvanını alan ilk şirkettir. SOCAR Türkiye’nin yüzde 51 hissesine sahip olduğu Petkim'in yüzde 38,68 hissesi, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara