Maabir

Petrol Nedir? Petrol Nasıl Oluşur? Petrol Ürünleri Nelerdir?

Petrol önemli bir fosil yakıt çeşididir. Kelime anlamı olarak petrol taş yağı anlamına gelir. İçerisinde hidrojen ve karbon bulunmaktadır, bunlara ek olarak oldukça az denebilecek miktarda nitrojen, oksijen ve kükürt de içermektedir.

Bulunduğu forma göre farklı isimler kullanılmaktadır. Sıvı formda olan rafine işlemi görmemiş olan duruma ham petrol denilmektedir, katı formda bulunan petrole (kullanımına bağlı olarak) zift, katran ve asfalt gibi isimler verilmiştir. Gaz formundaki petrole doğalgaz denilmektedir.

Sıvı hidrokarbonlardan oluşan doğalgaz katran vs. maddeleri içermektedir. Yüksek graviteli petrol açık kahverengi tonunda bir renge sahiptir. Bu petrolü işleyerek gazyağı, motorin, benzin ve beyaz ürünler elde edilmektedir. Yüksek graviteli petrolden farklı olarak düşük graviteli petrolün rafinaj işleminin ardından fuel-oil ve asfalt üretilmektedir.

Petrol Nasıl Oluşur?

Petrol bir çeşit hidrokarbondur. Hidrokarbonlar, milyonlarca yıl önce yaşamış olan bitkisel ve hayvansal canlıların atıklarının su ortamlarının tabanına birikmesi sonucunda oluşurlar. Bu canlıların ölü organizmaları çakıl, kum gibi çeşitli maddeler ile birlikte dibe çökerek yığılmaktadır. Bu yığılma ile birlikte milyonlarca yıl süren çökelme ve yığılma ile birlikte çökelmeler meydana gelmektedir

Çökelmeler zamanla artan ağırlık ve basınç sonucunda sıkışmaya ve birbirlerine tutunmaya başlarlar. Bunun sonucunda kaya haline gelmeye başlarlar. Bölgede bulunan çeşitli bakteri, ısı ve basınç gibi faktörler biriken maddelerin kimyasal değişim sürecinde rol alırlar. Bu bozunma ve kimyasal değişim neticesinde çeşitli gaz ve sıvılar oluşmaya başlar. Bahsetmiş olduğumuz sıvı ve gaz maddeler ham petrol ve doğalgaz oluşumunda etkilidir.

Petrol Ürünleri Nelerdir?

Petrol ürünleri petrol rafinelerinde damıtılmış petrol kullanılarak üretilmektedir. Petrol ürünü üretiminde petrolün kalitesi oldukça önemlidir.

Petrol Ürünleri:

 • Plastik
 • Asfalt
 • Katran
 • Parafin
 • Mazot
 • Benzin
 • Fuel Oil
 • Gaz Yağı
 • LPG (Sıkıştırılmış petrol gazı)
 • Kayganlaştırıcı maddeler

Asfalt

Siyah veya kahverengi durağan bir petrol ürünüdür.

Doğal petrol yataklarından veya petrol destilasyonundan elde edilir.

Maden kömürünün damıtılması sırasında oluşan siyah maddeye zift denilmektedir. Zift içerisine toprak ve taş gibi maddeler ilave edilmektedir.

Asfalt yol çalışmalarında, çatı izolasyonunda, su geçirmezlik gerektiren çeşitli yapılarda asfaltın bu geçirmez ve yapışkan özelliğinden yararlanılmakta ve kullanılmaktadır.

Akü üretimi, su kanalı kaplaması, kil tuğlalarının yapıştırılması ve boya endüstrisinde asfalttan yararlanılmaktadır.

Fuel Oil

Koyu renklidir. Az akışkan bir yapıya sahiptir. Isı, buhar sistemi ve elektrik alanlarında kullanılmaktadır. Kolay pompalanmaktadır. Tasarruf sağlayan bir petrol ürünüdür.

Mazot

Motorin veya mazot ham petrolün damıtılması sonucunda elde edilen ürünlerden biridir. Ham petrol 200-300°C aralığında kaynarken alınarak elde edilmektedir. Dizel motorlarda kullanılmaktadır. Dizel makineleri yüksek sıkıştırma oranları ile gaz ve benzin makinelerinden daha verimlidir.

Benzin

Motorlar için yüksek performans sağlayan bir petrol ürünüdür. İçten yanmalı veya özel sobalarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Organik kimyada çözücü olarak kullanılmaktadır.

Oktan sayısı benzinin kalitesini belirleyen önemli bir etkendir. Yanma sırasında petrolün vurmaya karşı olan direncinin bir göstergesidir. Bir araçta kullanılması gereken oktan sayısı motora bağlı olarak değişmektedir.

Gaz Yağı

Petrol rafinerilerinde benzinden sonra elde edilen bir diğer ürün de gaz yağıdır. Aydınlatma, ısıtma, jel yakıt, soğutma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

LPG (Sıkıştırılmış petrol gazı)

Renksiz, kokusuz ve yanıcı bir maddedir. Ham petrolün damıtılması sırasında elde edilmektedir. Kurallara uyulduğu takdirde güvenle kullanılacak bir yakıttır. Pek çok enerji kaynağına kıyasla çevreci bir enerji kaynağıdır. Taşınabilir bir maddedir.

Isınma, pişirme, yakıt gibi alanlarda kullanılan LPG yüksek oranda araçlarda yakıt olarak kullanılmaktadır.

Parafin

Renksiz ve kokusuzdur. Bir çeşit mum olduğunu söyleyebiliriz. Parafin kullanılarak elde edilen kâğıt, karton gibi maddeler yiyeceklerin muhafazasında kullanılmaktadır. Tekstil, kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Mum imalatında kullanılan balmumu yerine sıklıkla tercih edilmektedir.

Katran

Akışmaz siyah bir sıvıdır. Sigaralarda kullanılmaktadır.  İnşaatlarda, duvar ve metal boyalarında da kullanılmaktadır.

Petrol ve Enerji Sektörünün Birleştirici Gücü Maabir

Enerji alanında çalışmalar yapan firmalara müşteri bulmaları noktasında destek veren enerji ticaret platformu Maabir, petrol alanında çalışmalar yapan firmalara yardımcı olmaktadır.

Enerji alanında çalışan firmalara ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler veren Maabir.com uzun süredir enerji sektöründe çalışıyor olmanın verdiği tecrübeleri sizlerle paylaşmaktadır. Petrol gibi herhangi bir enerji alanında oluşan ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir numaralı çözüm ortağınız olmaya adayız.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yapılmadı.
 • chat
  Yorum Ekle

  Ara