Organik Atıklar Nelerdir, Nasıl Geri Dönüştürülür?

Organik atıklar, bitki ve hayvan kaynaklı atıklardır. Evlerden ve işyerlerinden çıkan çoğu atık, organik atıktır ve doğada mikroorganizmalar tarafından temel bileşenlerine ayrılır. Meyve sebze atıkları, buğday, arpa, çavdar samanı atıkları, dökülmüş ağaç yaprakları, arıtma çamuru organik atıklara en iyi örneklerdir. Organik atıklar, geri dönüşüm ile tekrar değerlendirilip biyokütle enerjisi olarak kullanılabilir. Doğada canlı olan neredeyse her şeyin organik atığı bulunmaktadır. Bu geri dönüşümle hem enerji üretimi hem de gübre amaçlı kullanılabilirler.

Başlıca Organik Atıklar ve Verimleri

Sığır gübresinin biyogaz verimi; 90-310 I/kg, metan oranı ise; hacmin yüzde 65’i kadardır. Kanatlı hayvan gübresinde ise; metan oranı yüzde 60 seviyelerinde iken, biyogaz verimi 310-620 I/kg arasındadır. Domuz gübresinin biyogaz verimi, 340-550I/kg iken, metan oranı ise toplam hacmin yüzde 65-70'i kadardır.

Buğday samanı, çavdar samanı, arpa samanı, mısır atıkları, kenevir ve ketende biyogaz verimleri ortalama 320-350 I/kg iken toplam hacme oranla metan miktarları yüzde 59’dur. Sebze atıkları ve yer fıstığı kabuğunda belirli bir metan oranı yoktur ve çok değişiklik gösterebilir. Ziraat atıkları ve çimenin metan oranı, yüzde 70 ile toplam hacme oranı yüzde 70’tir. Bazı organik atıkların biyogaz verimleri ve metan oranları bu şekildedir.

Organik Atıkların Geri Dönüştürülmesi

Doğal kaynakların tükenmemesi için, doğanın en temel kurallarından biri olan madde akışı döngüsünün zamanla ve ivmelenerek bozulmasından dolayı organik atıkların, geri dönüştürülme ihtiyacı her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapılarına müdahale etmekten kaynaklı, bozulan toprağı verimli tutabilmek ise, organik maddelerin sürekli toprakta bulunmasına bağlıdır.

Organik atıkların geri dönüştürülmesi demek; toprakta yetiştirilecek bitkiler için son derece önemli olan besin elementlerini tekrar toprağa kazandırmak demektir. Bu önemli amaçtan yola çıkarak, hem sanayi tipi, hem de evsel atıkların geri kazanılması için kullanılacak yöntemlerden birisi kompost üretilmesidir. Kompost yapımında her türlü organik atık, tek tek veya karışımlar halinde kompostlaştırılabilir.

Kompost Nedir? Kompostlaştırma Nedir?

Kompostlaştırma, genelde gözle görülmeyen, ama organik atıklarda bulunan mikroorganizmaların, organik atık içerisindeki organik maddeleri biyokimyasal yollarla ayrıştırmasıdır. Toprağın ıslahı düşünüldüğünde, bu amaca yönelik alternatif organik madde kaynaklarından biri de; komposttur. Kompost ise; toprağın üzerinde yetiştirilmesi düşünülen ürün bakımından hem en sağlıklı hem de besin elementi yönünden en zengin olanaklardan birisidir.

Kompost; organik maddelerin ayrıştırılması sonucu toprak benzeri, toprak görevi yapabilen ve mineral bakımından zengin toprak olarak da tanımlanabilir. Kompostun; ekolojik sistemde toprağın verimliliğini devamlı kılan ve zenginliğini korumasını sağlayan çok önemli bir görevi vardır. Kompostun görevi; kimyasal gübreler gibi bitkilerin büyümesi için toprağa ilave edilmesi şeklinde olmayıp, bitkinin yetişeceği toprağın ıslahına yöneliktir. Topraktaki humus miktarını artırarak, bitkilerin yetiştiği ortamın sağlığını doğal yollarla sağlamaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara