Maabir

Nanoteknoloji Nedir? Türkiye’de Nanoteknoloji Uygulamaları

Nanoteknoloji Nedir?

1-100 nanometre arasında yapıların, belirli bir amaç için tasarlanması ya da kullanılması nanoteknoloji olarak adlandırılmaktadır. Nano ölçeğinin nasıl oluştuğunu da şu şekilde açıklayabiliriz; 1 metreyi bine böldüğümüzde 1 milimetreyi, 1 milimetreyi de 1000’e böldüğümüzde 1 mikrona ulaşıyoruz. 1 mikronun da 1000’e bölünmesi ile de nanometreye ulaşmaktayız.

Nanoteknoloji Uygulamaları

Bilinçli olmasa da çok eski tarihlere dayanmaktadır. Dördüncü yüzyılda Eski Roma’da altının nanoparçacıkları çeşitli objelerde kullanılıyordu. Nano ebatlardaki malzemeler, sadece optik değil, mekanik, elektronik ve manyetik özelliklerde aşina olduğumuzdan çok daha farklı olabilmektedir. Bu malzemeler tek başlarına kullanılması yerine, bizim kullandığımız boyutlardaki yapılara ince kaplama olarak ya da yapının içerisinde dağıtılarak yaşantımızda kullanımı mümkündür.

nano

Nanoteknoloji Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bu teknolojinin uygulama alanları ise, oldukça geniştir. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak; yiyeceklerin paketlerinden, güneş pillerinden ve spor malzemelerinden bahsedebiliriz. Yiyeceklerin paketlerinde daha uzun kalması, güneş pillerinin fosil yakıtlardan daha ucuza gelmesi ve spor malzemelerinin daha iyi performansa sahip olması, nanoteknoloji sayesinde olmaktadır.

Bir genelleme yapmak gerekirse, günümüzde fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar malzemeleri ve elektronik alanlarında kullanılmaktadır. Hatta tıp alanında da çok önemli gelişmelere vesile olmaya başlamıştır.

Şu an için kısıtlı sayıda uygulamalarda kullanılsa da gelecekte daha da yayılacağı düşünülmektedir. Nano boyuttaki yapıların fiziksel özelliklerinin araştırılıp ortaya çıkartılması sonucunda, yeni bir nanoskopik dünya ile bir bağlantı kurulması mümkün olabilir. Hatta nano materyallerin üretimi sayesinde, daha dayanıklı ulaşım araçları, kirlenmeyen hatta kendi kendini temizleyen giysilerin ya da eşyaların üretimi mümkün olabilecektir.

Türkiye’de Nano Teknoloji

Ülkemizde de son dönemlerde nanoteknoloji adımları atılmaya başlanmıştır. 2020’li yılların ortasında ya da sonlarına doğru hayatımıza ciddi anlamda girebileceği düşünülmektedir. Tübitak tarafından 2023 Vizyon Programı’nda da nanoteknoloji yer almıştır ve bir yol haritası oluşturulmuştur.

Konuyla alakalı en önemli gelişmelerden biri de; Türkiye’de bir nanoteknoloji araştırma merkezi bulundurulması amacıyla, Bilkent Üniversitesi’nde yer alan Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin kurulmasıdır. Son derece modern aletlerle donatılan bu araştırma merkezine, yaklaşık 28 Milyon TL yatırım yapılmıştır. Ardından Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK MAM gibi araştırma merkezleri de oluşturulmuş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkenizde çeşitli etkinlikler de yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi, NANO TR konferansıdır. Bir diğeri ise; 2008 yılından beri Sabancı Center’de yapılan Nanoteknoloji Pazarı etkinliğidir. Türkiye’de şuana kadar kurulan 13 adet nanoteknoloji şirketi vardır. Ayrıca Pamukkale Üniversitesi’nde nanoteknoloji kullanılarak pamuklu kumaşların su ve deterjan kullanmadan güneş ışığında kendi kendini temizlemesini sağlayan ürünler üretilmiştir.

Bunun dışında Yıldız Teknik Üniversitesi 2011 yılında bir ilke imza atarak, “Ulusal Nanoteknoloji Öğrenci Kongresi” düzenlenmiştir. Bu gibi etkinlikler ve çalışmalar, Türkiye’nin nanoteknolojiye olan ilgisinin artmasında en büyük etken olacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara