Maabir

Lcoe Nedir? Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti Türlerinin Dağılımı Nelerdir?

Lcoe nedir: İngilizce Levelized Cost Of Energy kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, “Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti” demektir. LCOE, ömrü boyunca kullanım maliyetler toplamının, aynı kullanım ömrü boyunca üretilen enerjinin toplamına bölünmesiyle hesaplanır. Bu formülde dikkat edilecek en önemli husus, her iki toplamın ‘’Net Bugünkü Değere’’ dönüştürülerek hesaplanmasıdır. Kullanım ömrü boyunca tüm maliyetleri içeren enerji üreten sistemin maliyetinin ekonomik bir değerlendirmesidir.

“LCOE” 20 ila 40 yıllık yaşam süreleri üzerinden USD/kWh, TL/kWh, EUR/kWh veya Megawatt-Saat başına para birimi cinsinden hesaplanır. Hesaplama karmaşıktır, ancak; sonuç, kilovat saat başına maliyet olarak ifade edilen basit bir sayıdır. Örneğin: Güneş enerjisi kurulumunun LCOE'sini hesaplayıp, elektrik şirketi elektriği için yapılan ödeme ile karşılaştırarak, hangisinin daha uygun olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti Neden Önemlidir?

“Seviyelendirilmiş enerji maliyeti”, bir projede ilerleyip ilerlememeye karar vermede çok önemli bir ölçüdür. LCOE, bir projenin başa baş olup olmayacağını veya karlı olup olmayacağını belirleyecektir. Olumsuz sonuç çıkarsa, firma enerji üreten projeyi inşa etmeye devam etmeyecek ve bir alternatif arayacaktır. Bir projeyi değerlendirmek için LCOE'yi kullanmak, bu nitelikteki projelerin analizinde atılan ilk temel adımlardan biridir.

LCOE, finansal analistlerin rüzgar, güneş ve nükleer güç kaynakları gibi farklı enerji üreten teknolojileri karşılaştırmasına olanak tanıyan önemli bir hesaplamadır. Eşit olmayan yaşam sürelerine, farklı sermaye maliyetlerine, projelerin boyutuna ve her projeyle ilişkili farklı risklere bakılmaksızın bu karşılaştırmalara izin verir. Bunun nedeni, LCOE'nin üretilen elektriğin birim başına maliyetini yansıtması ve her projenin riskinin, her bir enerji üreten varlık için kullanılan özel iskonto oranının bir sonucu olmasıdır.

 

 

Özet olarak:

LCOE, enerji ile ilgili projelerin ön değerlendirmesinde kullanılan temel bir hesaplama yöntemidir.

LCOE, bir projede ilerlemeye karar vermek için veya farklı enerji üreten projelerle karşılaştırmak için bir araç olarak kullanılabilir.

Çoğunlukla benzer bağlamlardaki benzer sistemleri karşılaştırmak için kullanışlıdır (örneğin, bir doğal gaz tesisi ile benzer türden bir başka tesis).

Esnekliğe karşı esnek olmayı göz ardı eder. Yenilenebilir kaynakların değişkenliği nedeniyle, genellikle yedek termal güç ve/veya depolamaya ihtiyaç duyulur. Bu durum, güneş veya rüzgarın LCOE'sinde hesaba katılmayan ek bir maliyettir.

Maliyet, gelir ve yenilenebilir kaynakların kullanılabilirliği ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterir. Bu nedenle, farklı konumlar için ortalama bir LCOE değeri kullanmak yanıltıcı olabilir.

Mevzuat değişiklikleri, ekonomik çekiciliğini azaltan ve/veya emisyonlarını artıran fosil yakıt tesisleri için azaltılmış kapasite faktörlerini zorunlu kılabilir, bu bir başlangıç ​​LCOE'sinde hesaba katılmaz. Yenilenebilir kaynakları kullanmanın çevresel faydaları da bir LCOE'de değerlendirilmez.

Riskleri hesaba katmaz. Örneğin, yakıt tedarik riskleri ve petrol ve gaz fiyatlandırmasının oynaklığı bir LCOE'ye dahil değildir. Faiz oranları, finansman oranlarını ve bir yatırımın ağırlıklı sermaye maliyetini yansıtır. Bu, tesisi inşa eden kuruluşun LCOE'de yansıtılmayan risk profiline göre de değişiklik gösterecektir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle