Maabir

Kilowatt Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hesaplanır?

Kilowatt Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hesaplanır?

Bir kiloWatt (kW), 1000 Watt’a eşit olan ve elektrik motorların, aletlerin ve diğer birçok mekanizmanın gücünü ifade eden birime verilen isimdir. Ayrıca bu birim makinelerin ve ısıtıcıların da güçlerini belirtmek için de kullanılmaktadır. Yayın yapmakta olan radyo ve televiyon vericilerine ait elektromanyetik güç çıkışını da ifade etmeye yarayan bir birimdir. Bir kiloWatt ise yaklaşık olarak 1.34 beygir gücüne eşittir.

KiloWatt (kW) birimi bir elektrik devresinde taşınan gücü ölçmeye yarayan birimdir. KiloWatt saat ise (kWh) ise 1 kW gücündeki bir elektrikli aletin bir saat boyunca kullanılması sonucunda tüketilen enerji miktarını ifade eden birimdir. Bu KiloWatt saat (veya kilovat saat) biriminin karşılığı ise 1000 watt saat veya 3.6 megajoule olarak belirlenmiştir.

KiloWatt saatin hesaplanmasında ise Watt ile çarpılan saatin 1000’e bölünmesi şeklinde bir formül izlenmektedir. KiloWatt’ın ne işe yaradığı sorusuna verilebilecek en iyi cevap ise, elektrikli aletlerin harcadıkları enerjiyi ve buna tekabül eden fiyatı öğrenmektir. Zira kW ve kullanıldığı süre ile ortaya çıkan kWh ile her aygıtın harcadığı enerji miktarı öğrenilebilmekte ve tasarruf edilip edilmediği de ölçülebilmektedir.

kilowatt

Örneğin bir buzdolabının bir saatlik elektrik tüketimi 0,044kWh olarak belirlenmiştir. Türkiye’de 2021 yılının Haziran ayında meskenler için belirlenen elektrik enerjisi birim fiyatı ise kiloWatt başına 0,7961 TL/kWh’dir. Yani bir evde çalışan buzdolabının elektrik faturasına bir saatte yansıttığı ücret, 0,044kWh X 0,7961 TL/kWh yani 0,0350284 TL’dir. Günde 24 saat ve ayda 30 gün çalışan bir buzdolabının aylık elektrik enerjisi gideri ise 25,220448 TL’dir.

Bu hesaplama sayesinde kullanmakta olunan her elektrikli alet veya cihazın saatlik, günlük veya aylık bazda maliyeti ölçülebilmekte, bu sayede de enerji maliyetleri hesaplanarak daha tasarruflu tercihler yapılabilmektedir. Bu kapsamda birkaç cihazın daha kW değerlerini paylaşmak gerekmektedir.

Bir bulaşık makinesi (A+) 0,510 kW güce sahipken bir çamaşır makinesi (A+) 0,303 kW güce ve bir LCD TV ise 0,098 kW güce sahiptir. Bir elektrikli süpürgenin ortalama kW değeri 2,000 iken fırının 2,500, klimanın 2,200 ve elektrikli ısıtıcının ise 3,000 seviyesindedir. Bir akkor ampulun kW değeri 0,060 olarak ölçülürken LED lambanın kW değeri 0,012 seviyesindedir. Bu değerlere bakılarak birçok elektrikli aletin elektrik tüketimi ölçülebilmekte ve buna göre tüketici tercihi yapılabilmektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara