Maabir

HİDROELEKTRİK FİRMALARI

Hidroelektrik Firmaları Hakkında

Hidroelektrik enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir bir enerjidir ve sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre en köklü ve uzun süreli kullanılan enerji kaynak tipi hidroelektrik enerjidir.

Hidroelektrik Santraller Ne Tür Bölgelere Kurulmalı?

Hidroelektrik enerji üreten santrallerde en büyük etken suyun debisi ve sürekliliği olduğu için ve bu santralleri verimli bir biçimde çalıştırabilmek amacıyla yaz ve kış yağmurlarının yoğun olduğu ve dağlık bölgelere kurulması hidroelektrik santrallerin verimliliği adına önemlidir. Hidroelektrik enerji üreten firmalar bu kritik etmenleri dikkate alarak yatırım yaparlar.

Ülkemizde Hidroelektrik Santraller ve Hidroelektrik Firmaları

Ülkemiz hidroelektrik enerji üretmek için verimli alanlarla sahiptir. Karadeniz bölgesinin büyük kısmı, Akdeniz bölgesinin doğusu, doğu Anadolu bölgesinin ise iç kısımları hidroelektrik santrallerin yoğun olarak bulunduğu yerlerdir. Ülke genelinde toplamda kayıtlı 659 adet hidroelektrik santral vardır.

Hidroelektrik enerjinin ucuz işletme maliyetine sahip olması, ithal olmayan ve ücretsiz yakıt (su) kullanması açısından hidroelektrik firmalarını cezbetmektedir. Ayrıca hidroelektrik santrallerde üretilen enerji daha uygun maliyetle üretildiği için daha uygun fiyata devlete veya vatandaşa satılabilmektedir.

Bu sebeple hidroelektrik santrallerde üretilen elektriğe talep her geçen gün artmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı hidroelektrik firmalar yeni projelerini artırarak devam etmektedir. Hali hazırda ülkemizde 29.765 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santraller vardır. Bu ülkemizdeki tüm santrallerin kurulu gücüne oranı yaklaşık %32’dir.

Aynı zamanda yatırımları devam eden yaklaşık 13.822 MW kurulumu devam eden santraller bulunmaktadır. Bu bilgiler de gösteriyor ki ülkemizde hidroelektrik enerjisi ürünlerine olan talep arttıkça hidroelektrik firmalarının da sayısı artmaya devam edecektir.

Enerji dünyasına dair tüm ihtiyaçlarınızı, enerji ticaret platformu Maabir‘de bulabilirsiniz. Maabir ile taleplerinizi yayınlayabilir, ürünlere ve firmalara ulaşabilirsiniz.

Ara