Maabir

Helyum Nedir? Helyum Gazı Nerelerde Kullanılır?

Helyum nedir? Periyodik tabloda asal gazlar grubunda yer alan kimyasal bir elementtir. Helyum hidrojenden sonra ikinci en hafif element olarak bilinmektedir. -268.9 °C’de sıvı hale gelen helyum, rengi olmayan, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Helyum’un kaynama ve donma noktaları bilinen diğer maddelerden daha düşüktür. Helyum, normal atmosfer basıncında yeterli soğutma ile katılaşamayan tek elementtir; katı formuna dönüştürmek için -272 °C sıcaklıkta 25 atmosferlik basınç uygulamak gereklidir.

Renksiz, kokusuzdur ve evrende yaygındır. Yüzen helyum balonları da helyum gazına bir örnektir ve bununla birlikte, helyum elementi parti balonlarından çok daha fazla kullanım alanına sahiptir. Ayrıca araba hava yastıklarında, yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarda, tıbbi cihazlarda ve uçaklarda kullanılır. Helyum, doğrudan görülemese de, modern yaşamın ana bir bileşeni olmaya devam etmektedir. Helyum, evrendeki en bol bulunan ikinci elementtir. Helyum görünmez veya kokusuz bir gaz olmasına rağmen, birçok günlük kullanımda, teknolojide, tıpta ve hatta arabalarda helyum bulunmaktadır.

Helyum Özellikleri

Helyum gazı havada ve bazı doğal gaz yataklarında bulunmaktadır. Helyum bu kaynaklardan elde edilir. Dünyada en çok bulunan altıncı elementtir. Evrende ise en çok bulunan ikinci elementtir. Helyumun birçok farklı özellikleri bulunmaktadır. Helyum gazının özellikleri şu şekildedir:

- Helyum havada hafif bir element olarak bulunur. Bu sebeple balonlarda ve zeplinlerde uçuran bir gaz olarak kullanılmaktadır.
- Azot içermeyen hava oluşturmak için derin deniz dalışlarında oksijen ile karıştırılır.
- Elementler arasında erime noktası olarak en düşük erime noktasına sahip bir elementtir.
- Oksijen ile tepkimeye girmeyen bir elementtir.
- Kristal yapısı altıgendir.
- Moleküler yapı bakımından küçük olan helyumun enerjisi yüksektir.
- Monoatomik reaktif özellikler göstermektedir.
- Yanıcı özelliğinden dolayı tercih edilmeyen hidrojen elementinin yerini almıştır.
- Helyum havadan direk elde edilemez. Bazı işlemler sonrasında elde edilir.

Helyum Gazı Üretimi

Helyum gazı ve diğer bileşenleri düşük sıcaklıklarda ve yüksek basınç altında sıvılaştırılarak doğal gazdan izole edilir. Soğutulmuş, aktif kömür üzerindeki diğer gazların yüzeye tutunmalarından %99.995 oranında saf helyum elde edilir. Helyum bazen de havanın büyük ölçekte sıvılaştırılmasından sağlanır. Oda sıcaklığında ve normal atmosferik basınçta ölçülen 900 metrik ton havadan elde edilebilen helyum miktarı yaklaşık 112 Metreküp’dür.

Helyum Gazı Kullanım Alanları

Helyumun kaynakçılıkta, germanyum ve silisyum kristallerinin üretiminde kullanıldığı bilinmektedir. Titanyum ve zirkonyum elde etmede, süpersonik rüzgar panellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde önemli ölçüde soğutucu olarak kullanıldığı bilinmektedir.

En zor şartlarda bile atomik özelliklerini göstermesi nedeniyle kuantum sıvısı olarak adlandırılmaktadır. Isı iletkenliği olağanüstü derecede yüksek olan sıvı helyum, MR ve kanser teşhisi için MRE uygulamalarında kullanılmaktadır. Yakın zamanda, sıvı roket yakıtı sıkıştırmalarında da helyumdan faydalanılmaya başlanmıştır.Ancak helyum gazı dendiği zaman akla ilk gelen kullanım alanı insan sesini inceltmesi amacıyla kullanılan şeklidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, aşağıdaki kullanım alanlarında kullanılır:

  • Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarında kullanılır.
  • Kaynakçılık, germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında kullanılır.
  • Süpersonik rüzgâr tünellerinde ve derin deniz dalışlarında kullanılır.
  • Nükleer enerji santrallerinde de soğutucu olarak kullanılan önemli bir elementtir.
  • Manyetik Rezonans görüntülemede ve kanser teşhisi konulabilmesi için MRE'de sıvı helyum kullanılır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle