GRAM ALTIN
442,23
DOLAR
7,4824
EURO
9,0446
BIST 100
1.557
BITCOIN
$35.770
GÜMÜŞ
6,04
PTF ( 19-01-2021 )
317.48
SMF ( 18-01-2021 )
356.16
AOF ( 19-01-2021 )
315.91
GRF ( 17/01/2021)
1300.09
DGAF ( 17/01/2021)
1339.09
DGSF ( 17/01/2021)
1261.09

Güneş Tarlası Nedir, Nasıl Kurulur?

Fosil yakıtlara oranla çevreye daha az zarar vermesi sebebiyle ön plana çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında Güneş enerjisi gelmektedir. Güneş’in az uğradığı konumlardan sıkça uğranılan konumlara kadar pek çok alanda Güneş tarlaları kullanılmaktadır. Bu durum insanların aklına “Güneş Tarlası Nedir?” sorusunu getirmektedir.

Güneş tarlaları büyük alanlara kurulan güneş panellerinden meydana gelen yapılardır. Güneş tarlaları sayesinde Güneşten alınan ışık enerjisi, elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılmaktadır. Dönüştürülen bu enerji doğrudan kullanılabildiği gibi çoğunlukla akü, pil vb. elektrik enerjisini depolayan malzemelere depo edilerek kullanılabilir.

Güneş’in pek görülmediği kuzey bölgelerde de bu sistemle karşılaşmak mümkündür. Güneş ışığı olmasa daha önceden soğurulan ışık sayesinde depolanan enerji uzun süre içerisinde tüketilmektedir.

Güneş panelleri maliyetli yapılardır, kullanılacak alanlara göre zaman içerisinde bu sistemler kendilerini amorti edecektir. Bu sebeple tercih edilmesi uzun vadede sizlere çok olumlu bir sonuç sağlayacaktır. Özellikle yüksek elektrik tüketimi yapan işletmelerde kesinlikle maliyetleri düşürecek sistemlerdir.

Sistemin kurulması için mühendisler tarafından hesaplar yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan enerji miktarına bağlı olarak bir veya birden fazla panelden meydana gelebilmektedir. İhtiyaç duyulan panel sayısına göre bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bunun için gerekli alanın oluşturulması yine mühendisler tarafından sağlanabilir; bazen fazladan maliyet anlamına gelmektedir. Bunun için iyice araştırma yapmak gerekmektedir.

Elektrik söz konusu olduğu zaman elbette güvenlik göz önünde bulundurulmalıdır. Güneş panelleri kontrollü bir şekilde kurulduğu ve sürekli bakım yapıldığı sürece tamamen güvenli sistemlerdir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İşyerleri dışında evlerde de sıklaşmaya başlayan bu sistemler için çatıları kullanabilirsiniz. Yeni teknoloji evlerde çatılar güneş panelleriyle oluşturularak evlerin enerji ihtiyacı karşılanmaktadır. Özellikle Avrupa’da bu sistem gün geçtikçe daha yaygın bir hale gelmektedir.

Kurduğunuz bu sistemler sonucunda elde ettiğiniz enerjinin tamamını kullanamamanız durumunda bunu dışarıya satarak kendinize bir sermaye oluşturmanız mümkündür. Ülkemizde devlet dâhil olmak üzere çeşitli alanlara bu hizmeti verebilirsiniz. Bu da sizin kendinizi amorti etme sürenizi kısaltacaktır.

Güneş Tarlası Nasıl Kurulur?

Güneş tarlaları kurulum konusunda hassasiyet gerektirmektedir. Hem güvenlik hem verim konusunda sizlere sunulacak uzman desteği mutlaka alınmalıdır.

Gerekli hesaplamalar, araştırmalar yapılmadığı zaman maddi hasarların yanı sıra ölümle sonuçlanabilecek kazalara da davetiye çıkarmaktadır. Zemin kontrolü, sistem oluşturulması ve kullanılacak alana servis edilmesi, enerjinin depolanması gibi pek çok karmaşık devrenin bulunması bu konunun atlanamayacağını gözler önüne sermektedir. Enerji mühendisleri, elektrik elektronik mühendisleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Gerekli araştırmalar ve hesaplamalar yapıldıktan sonra güneş panelleri uygun açıyla yerleştirilir. Paneller yerleştirilirken güneşin doğuş açısı ve en yüksek verimin alınacağı açı hesaplanarak o doğrultuda proje çizilir. Çizilen projeye uygun olarak ortam hazırlanır; gölge yapacak veya zarar verecek çevre etmenler uzaklaştırılır.

Paneller yerleştirildikten sonra birbirine bağlanır ve en sonunda bir depolama aygıtına bağlanır. Depolama aygıtından da işletmenin veya evin ana şebekesine bağlandıktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

Ticari olarak kullanmak isterseniz daha büyük alanlara ve daha fazla depolama birimine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için de gerekli olan kurulum ve dağıtım farklıdır. Bunun için daha geniş bir çalışma kitlesi gerekmektedir.

Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra gerekli kontroller yapılarak sistem kullanılmaya başlanabilir.

Bulunduğunuz ülkenin yasal mevzuatını kontrol ederek bu sistemi kurmak için gerekli temel kuralları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Özellikle ticari amaçlarda kullanılacak olan güneş panelleri için ayrı bir hassasiyet gerekmektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle