Maabir

Güneş Enerjisi Tarlası Kurmak Ne Kadar Kazançlı?

Güneş Enerjisi Tarlası Getirisi Ne Kadardır?

Güneş enerjisi sistemi çevre ve doğa dostu sistem olmasının yanı sıra bir yatırım aracı olarak da günümüzde değerlendirilmeye başlandı. Son dönemlerde yatırımcıların en çok ilgisini çeken konulardan biri de güneş tarlası ile ilgili çeşitli bilgileri yazımızda paylaşacağız.

Öncelikle güneş tarlası getirisi hakkında bilgi verelim; güneş tarlasının güneş enerji santrallerinin toplandığı, güneş enerjisinden elektrik üretilmesi ve devlete enerji satılması işleminin yapıldığı yer olduğunu söylemek gerekir. Devlete elektrik satmak, bu sistemi en büyük yatırım araçlarından biri haline getirmektedir. Bu yatırım aracının getirisinden bahsetmeden önce maliyetini incelemekte fayda var.

Güneş tarlası maliyetini etkileyen belli başlı unsurlar vardır. Bunlar; arazi seçimi, trafo merkezi ile santral arasındaki mesafe boyunca çekilecek olan kablolar, güneş paneli montajı için gerekli hafriyat, panel maliyeti, konstrüksiyon maliyeti ve kurulum maliyeti olarak adlandırılabilir. Bu unsurlar göz önüne alındığında, 1 MW arazi üzerine kurulum yapılması düşünüldüğünde, güneş tarlası maliyeti ortalama 1.218.000 dolar civarında olmaktadır. Bu rakam arazi seçimi, panel tipleri, malzeme kalitesi ve kullanılacak olan kablo miktarına göre artı ya da eksi yönde değişkenlik gösterebilir.

güneş tarlası

“Elektrik üretip satmak” yani bu yatırımın aylık getirisi ne kadar? Şimdi bunu inceleyelim… Yine 1 MW arazi baz alındığında güneş tarlasının ortalama aylık getirisi; 79.000 TL ile 93.000 TL arasında olduğu ön görülmektedir. Bu rakam arasındaki değişkenlik ise; tarlanın kurulduğu ortamın hangi aylarda ne kadar güneş aldığına bağlıdır.

Dolayısıyla güneş enerjisi elektrik satış fiyatı haricinde arazi seçimi yapılırken, arazinin güneş alma potansiyelinin de yüksek olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca arazinin güney cepheye bakması ve elektrik trafo merkezine yakın konumda bulunması da, getirinin daha yüksek olmasına yardımcı unsurlar olacaktır.

Bu yatırımın en büyük avantajı, güneş tarlası tarafından üretilen elektrik için, devlet 10 yıl alım garantisi vermektedir. Bu da üretilen elektriğin satılması için, yeni tüketici aramak sorununu ortadan kaldırıyor.

Biraz da güneş tarlası kurulumuna uygun illerden bahsedelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi santrallerin güneşe maruz kalma oranı yüksek olduğunda, daha verimli elektrik üretimi sağlanmaktadır. Bundan dolayı, güneşli gün sayısı yüksek olan yerlerin tercih edilmesi, yatırım verimlilik oranının yükselmesine olanak sağlayacaktır. Burada tek tek il saymak yerine, ülkemizin en çok güneş alan bölgelerini belirtmekte fayda var.

Hepimizin bildiği üzere güney bölgelerimiz de güneşli gün sayıları oldukça fazladır. Dolayısıyla Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller, ön plana çıkmaktadır. Bunların dışında İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da güneşli günler bakımından oldukça elverişli durumdadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara