Maabir

GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRÜNLERİ

Güneş Enerjisi Ürünleri Hakkında

Günlük hayatta kullandığımız birçok cihazın çalışması için her gün, birtakım güç kaynakları kullanırız. Kullandığımız bu cihazların çoğu ise elektrik enerjisiyle çalışır.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre, dünyamız her yıl 20 ila 50 milyon ton elektronik atık üretiyor. Bu atıkların çoğu elektronik aletlerin yoğun bir şekilde kullanılması sonucu oluşuyor.

Fakat güneş enerjisi firmaları ve birçok bağımsız kişi bu konuya dikkat çekiyorlar ve cihazların güneş enerjisiyle çalışmasını sağlayarak güneş enerjisi ürünleri geliştiriyor ve dünyadaki enerji israfının önüne geçmeye yardımcı oluyorlar.

Bu düşünceyle geliştirilen güneş enerjisi ürünleri gelişmeye devam etmekte ve birçok ürün yelpazesine ulaşmaktadır.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Ürünlere Örnekler

Güneş Enerjili Buzdolabı: 1878’de Paris’teki Evrensel Sergide Augustin Mouchot, Mouchot’un motorunu sergiledi ve en önemlisi konsantre güneş ısısı kullanarak buz üretimi olmak üzere çalışmaları için Sınıf 54’te Altın Madalya kazandı.

Güneş enerjisiyle çalışan buzdolapları, kalın yalıtım ve bir DC (AC değil) kompresör kullanımı ile karakterize edilir. Geleneksel olarak güneş enerjisiyle çalışan buzdolapları ve aşı soğutucuları, içeriklerini serin tutmak için bulutlu günlerde ve geceleri güneş ışığı olmadan enerji depolamak için güneş panelleri ve kurşun pillerin bir kombinasyonunu kullanır. Genellikle yazlık evlerde, kamplarda veya avcılıkta kullanılmaktadırlar.

Güneş Enerjisi Ağacı: Tek bir alan için benzersiz heykel kreasyonları 1998’de (örneğin, Avusturya, Gleisdorf’taki 7 kW ağaç) veya daha önce ortaya çıkmaya başladı. Güneş ağaçlarının bir dizi varyantı tasarlandı, bunların tümü kurulumlarda gerçekleştirilmedi.

Konumlar arasında yollar, şehirler, okullar ve üniversitelerdeki ortak alanlar, ofis binaları, bilim müzeleri ve daha fazlası yer almaktadır. Son zamanlarda, tasarımcılar ve üreticiler, güneş ağaçlarının faydalarını daha fazla yere tekrarlanabilir bir şekilde sunmak için tasarlanmış ürünler olarak güneş ağaçlarını tanıttılar.

Örnekler arasında Ross Lovegrove’un oturma, aydınlatma ve fotovoltaik hücrelerin dairesel gruplamalarını içeren güneş ağacı Envision Solar bulunmaktadır.

Güneş Enerjili Dizüstü Bilgisayar: Elektronik dizüstü bilgisayarlardan farklı olarak, bazı solar dizüstü bilgisayar modelleri, bir güneş paneli işlevi gören ve gerekirse çıkarılabilen kanat benzeri bir yapıya sahiptir. Bu, pillerini şarj etmek için gereken elektriği üretir.

Diğer birçok dizüstü bilgisayar gibi, İnternet erişimi, GPS ve uydu telefonları gibi özellikler içerebilirler. Diğer modellerde, dizüstü bilgisayara bağlı harici güneş modülleri ve klavyenin üzerine basılmış bir klavyenin dış hatları ile bir güneş paneli gibi görünen klavye şarj cihazları bulunur.

Samsung, güneş panelini kapağa entegre ederek ürünü geliştirdi.

Güneş Enerjili Çeşme: Temel model, bir güneş paneline bağlı bir su pompasına sahiptir. Pil yokken, kurulum gece boyunca çalışmaz ve bulutlu koşullarda çalışmayabilir. Güneş enerjisiyle çalışan çeşmenin bulutlu koşullarda kullanılması amaçlanıyorsa, kurulumda güneş mevcutken enerji depolayan ve bulutlu havalarda ve gece kullanan bir pil bankası bulunmalıdır.

Güneş Enerjili Araç: Güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılmasıyla otomobile itiş gücü sağlanması amaçlanıyor. Bunun için otomobilin üstüne yerleştirilen özel parçalar kullanılıyor. Elektrik enerjisine dönüştürülen güneş ışığı bir pilin içinde depolanıyor.

Hans Tholstrup ve Larry Perkins’in 1983 yılında Avustralya’da Perth’ten Sydney’e kadar Güneş enerjili bir otomobille gitmesiyle gözler bir anda bu otomobillere çevrilmişti. Bu otomobiller geleceğin otomobilleri olarak anılıyor ve o tarihten günümüze dek pek çok kişi güneş arabaları üzerinde çalışmayı sürdürdü. Her yıl yapılan çeşitli yarışlarda bu otomobiller geliştiriliyor.

Güneş Enerjili Çadır: Güneş enerjili çadır, kendi güneş paneline sahiptir. Çadırın içinde entegre LED lambaları mevcuttur ve paneller yardımıyla elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Solar paneller bataryalarını kendi kendine şarj edebiliyor. Çadırın içinde bulunan ışıktan 2 ila 4 saat yararlanabilmek için çadırın 4 ila 6 saat güneş ışıklarıyla şarj olması yeterlidir.

Güneş Enerjili Şarj Aleti: Cihaz, herhangi bir yerde herhangi elde taşınabilir bir aleti çalıştırabilecek taşınabilir bir sisteme sahip. Tek şarjda, Freeloader’ın dâhili bataryası bir iPod’u 18 saat, bir cep telefonunu 44 saat, PSP’yi (PlayStation) 2,5 saat ve PDA’yı ise 22 saat çalıştırabilecek güç üretmektedir.

Güneş enerjili ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için enerji ticaret platformu Maabir‘i inceleyebilirsiniz.