Gelgit Enerjisi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Gelgit diğer bir adıyla med-cezir, ay ve güneşin dünya üzerinde oluşturduğu çekim gücüne ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesine bağlı olarak deniz ve okyanuslardaki su seviyelerinde meydana gelen alçalma ve yükselme hareketlerine verilen isimdir. Einstein’ın görelilik teorisinde de bahsedildiği üzere kütleler birbiri üzerinde kütlelerine bağlı olarak bir çekim kuvveti uygulamaktadır. Güneş’in ve Ay’ın bu kütle çekim teorisine bağlı olarak Dünya üzerinde uyguladığı kütle çekim kuvvetinde suların yükselmesine gel veya med, suların alçalmasına ise git veya cezir ismi verilmektedir.

Gelgit enerjisi Güneş’in ve Ay’ın Dünya üzerinde uyguladığı kütle çekim kuvvetine bağlı olarak denizlerde ve okyanuslarda oluşturduğu gelgit akıntılarının hareketi etkisiyle oluşan bir kinetik enerjidir. Gelgit olayında sular günde iki defa yükselir ve iki defa da alçalır. Bu alçalma ve yükselme hareketleri 12 saat veya 24 saatlik periyotlar halinde gerçekleşir.

Gelgit Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Gelgit enerjisinin gücü, suyun yükselme ve alçalma hareketlerini elektrik veya diğer günlük hayatta kullanılabilen enerji türlerine dönüştürülebilen bir hidrogüç çeşididir. En önemli avantajı, nihayetinde Güneş’in, Ay’ın ve Dünya’nın birbirlerine uyguladıkları kütle çekim kuvvetleri ve Dünya’nın kendi ekseni etrafında ve Güneş’in dönüşüne bağlı olarak meydana geldiği için tükenmez ve asla sonu gelmez bir enerji çeşididir. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynak türlerinin içerisinde yer alır.

Gelgit enerjisinin bir diğer avantajı ise karbon salınımı, atık oluşturma gibi sonuçları olmadığı için doğaya hiçbir türlü zarar vermez ve temiz enerji olarak adlandırılır. Gelgit enerjisinin bir diğer avantajı ise kaynağı doğa olayları olduğu için enerjinin oluşumu sırasında gerekli yakıt bedavadır. Gelgit enerjisinin enerji üretim potansiyeli çok yüksektir ve devam eden araştırmalarla paralel olarak gelecek yıllarda dünyamızın enerji sorununu ortadan kaldırması muhtemeldir.

Bununla beraber bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bu enerji ile elektrik üretmek için hali hazırda bilinen yöntemler çok kısıtlıdır ve bu sebeple kullanım alanı kısıtlıdır. Gelgit enerjisinin diğer bir dezavantajı ise okyanus ve denizlerdeki bu yükselme-alçalma hareketlerinden faydalanılarak elektrik üretmek için kurulacak santrallerin kurulumları pahalı, işletme ve bakım maliyetleri çok yüksek olmasıdır. Gelgit enerjisinin son bir dezavantajları ise günün her saatinde enerji üretilememesi ve çok geniş bir alana ihtiyaç duyulmasıdır.

Gelgit Enerjisi Nerede Kullanılır?

Her ne kadar bazı dezavantajlara sahip olsa da gelgit enerjisi elektrik üretimi için çok önemli bir kaynaktır. Özellikle artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıtların dünyaya fazlaca zehir gaz salınımı yaptığı bir dönemde pek çok ülke elektrik üretiminde dalgalı alanları tercih etmektedir. Dünya’nın büyük bir kısmı sularla kaplı olduğu için bu konuda yatırımalar ve çalışmalar hızla devam etmektedir.

Gelgit enerjisinin kullanım alanları ise çeşitlidir. Kıyı şeridi uygulamaları olarak hemen deniz veya okyanus kıyısında yer alan gelgit enerjisi üretme tesisleri, yakın kıyı olarak okyanus veya denize 20 metreye kadar derinliğe sahip kıyı bölgelerinde de kurulan örnekleri mevcuttur. Tabii gelgit enerjisinin başlıca kullanım alanı gelgit enerji santralleridir. Dünyada gelgit enerjisinden elektrik üretmek için birçok başarılı örnek bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüleri İskoçya’da bulunan Meygen Gelgit Enerji Santrali ve Güney Kore’de bulunan Sihwa Lake Gelgit Enerji Santrali’dir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara