Maabir

FSRU Gemisi ile İlgili Merak Edilenler

FSRU Gemisi ile İlgili Merak Edilenler

FSRU Gemisi ile ilgili yazılarımıza, öncelikle FSRU’nun ne anlama geldiğini açıklayarak başlayalım. FSRU; yüzer depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesinin kısa adıdır. Peki FSRU Gemisi Nedir? Özellikle büyük denizlerde, okyanuslarda sıvı haldeki doğal gazın kanallardan geçirilmesi ve aktarılması işlemini yapan özel gemi tipine, FSRU Gemisi denmektedir.

Sıvılaştırılan doğal gazlar LNG olarak adlandırılmaktadır. LNG’ler; çevre dostu yakıt bileşenlerindendir. Bu yakıtın gerektiğinde taşınması oldukça zordur. En ufak bir hatada okyanus ekosisteminin bozulmasına ve yakıt kaybına neden olabilmektedir. Taşıma işleminin gerçekleştirilebilmesi için yakıtın -160°C’de yarı soğuk hale getirilmesi gerekmektedir.

Hedefe ulaştığında ise, orijinal gaz haline dönene kadar ısıtılması gerekmektedir. Yeniden ısıtma işlemi ise; gazın depolama sistemine pompalanma işleminden önce yapılmalıdır. Yakıtın dondurulması ve tekrar ısıtılması arasında geçen süre oldukça uzundur. Bu zaman alıcı işlemi gerçekleştirildiği yer ise bir sıvılaştırma tesisi olan FSRU’lardır.

FSRU’ların donatılma yöntemleri ikiye ayrılır. Birincisi; LNG’nin geminin kendisine ayrı bir ünite olarak monte edilebilir. İkinci yöntem ise; eski bir gaz taşıyıcısı bağımsız bir ünite haline getirilebilir ve açık deniz tesisatı olarak istenilen hedefe yerleştirilebilir. Birinci yöntemde gemi LNG ticareti yapan ve uluslararası deniz güvenliği standardına uyan diğer gemilere benzemektedir. Bu sistemin en önemli avantajı; yakıtın yarı dondurulma işleminin geminin içerisinde yapılabilmesidir.

Diğer yöntemde ise; LNG tankerinin bir itme birimi ya da tahrik ünitesi bulunmaz. Kıyıdan uzak tesisler ile modifiye edilir. Bu sistemde üniteyi yüzer depolama olarak ya da LNG tanker olarak işletmek mümkündür. Burada yarı dondurulan ve kızarma halinde olan yakıtı boşaltmak zorunda kalmadan, gemiye yerleştirmek mümkündür.

FSRU’lar genellikle zaman tüketiminin önlenmesi için, limana yakın bulundurulurlar. Tabii bu FSRU’ların belirli bir liman ya da limanın yakın çevresinde ortaya çıkabilecek acil durumun önlenmesi için, gemilerin uygun şekilde konumlandırılmasına özen gösterilmelidir.

fsru gemisi

FSRU’lar dört temel ekipmandan oluşmaktadır

  • TANKLAR: LNG yakıtının depolandığı yerlerdir. Mebran ya da küresel moss tipi olmak üzere iki çeşidi vardır. Mebran tankı daha iyi depolama kapasitesine sahiptir.
  • REGASİFİKASYON BİRİMİ: Bu birim -160°C’de taşınan sıvılaştırılmış LNG’yi, atmosfer sıcaklığındaki gaza çevirme işleminin yapıldığı birimdir.
  • LNG BOŞALTMA KOLLARI YA DA HORTUMLARI: LNG kargonun getirildiği tedarik tankerinin getirdiği gazı bu boşaltma kollarını ya da kriyojenik hortumları kullanarak aktarımını sağlar.
  • ISITMA ORTAMI: Soğuk bölgelerde yapılan işlemler haricinde deniz suyu, LNG’nin ısıtılması için bir ısı kaynağı olarak, LNG’yi buharlaştırılmak için kullanılır. Bu sistem açık döngü sistemidir. LNG ile ısı değişimi işlemine giren soğuk deniz suyu, boşaltılmadan önce sıkı çevresel denetimlerden geçirilmelidir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle

    Ara