Maabir

Fotovoltaik Nedir, Fotovoltaik Enerji Sistemleri Nasıl Çalışır?

fotovoltaik güneş paneli sistemi kurulumu

Yenilenebilir enerji, belirsiz kaynaklara ve genişleyen teknoloji kullanımına sahip bir gelecekle karşı karşıya olduğumuz için sürdürülebilir enerji sektöründe en kritik alanlarından biridir. Eşi görülmemiş iklim krizi ve fosil yakıtlara sürdürülemez bir bağımlılık nedeniyle, Yenilenebilir Enerji her biçimiyle çözümdür.

Yenilenebilir Enerji araştırmacıları, neredeyse elektrikle ilgili her şeye güç sağlamak için güneş pillerinin kullanımı ve üretim kaynağı olan güneş, rüzgar, biyokütle, akıllı şebekeler ve fotovoltaik gibi yenilenebilir enerji teknolojilerinden en iyi şekilde yararlanmanın yollarını araştırıyor. Blog makalelerimizin bu bölümünde, Fotovoltaik enerji sitemlerini inceleyeceğiz.

“Fotovoltaik nedir” Fotovoltaik: Güneşten, kullanılabilir elektrik üretme sistemlerinde yapılan çalışmalara verilen isimdir. İngilizce “photovoltaic” kelimesinden literatürümüze girmiş olup kısaltılmışı (PV)’dir. Gelişmiş ülkelerin özellikle ABD, İspanya ve Almanya’nın üzerine çok düştüğü bir konudur.

 “Fotovoltaik sistemler” PV cihazları, hesap makineleri ve yol işaretleri gibi küçük elektronik cihazlardan evlere ve büyük ticari işletmelere kadar her şeye güç sağlamak için kullanılabilir. Güvenlidir. Sonsuz döngüye sahiptir ve ücretsizdir. Fazlaca bakım ve onarım gerektirmez. Montaj alanları uygundur. Zararlı gaz salınım yapmaz, Ses çıkarmaz. Doğa dostudur.

Fotovoltaik Sistem Nasıl Çalışır?

Güneş modülleri, enerji üretiminde ekonomik anahtar bileşenlerden biridir. Güneş parladığında, modüllerde bulunan güneş pilleri, gelen ışığı doğru akıma, ikinci aşamada güç evirici aracılığıyla şebekeye uyumlu alternatif akıma dönüştürür. Böylece elektrik bu haliyle son tüketiciler için kullanılabilir duruma gelir. Kurduğumuz Fotovoltaik sistemi bir elektrik depolama sistemi ile birleştirirsek, bu haliyle fayda sağlarız. Çünkü gün içinde oluşan fazlalık, daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir ve geceleri de geriye çağrılabilir.

Güneş Enerjisinden Fotovoltaik Pilleri Aracılığı İle Nasıl Enerji Elde Edilmektedir?

Fotovoltaik Enerji Sistemleri yaygın olarak 2 çeşit pil montajıyla çalışır.

  1. Silikon Güneş Pilleri: Sistemin içerisinde silikon hücreler vardır. Bu malzemeler güneş ışınlarını emer ve tutar. Günümüzde güneş pillerinin büyük çoğunluğu silikondan yapılmıştır. Bunun nedeni hem fiyatların uygun olması hem de elektriğe dönüştürme işinin verimli olmasıdır. Bu hücreler, genellikle konut veya ticari binaların çatılarına kurulabilen veya devasa, yardımcı ölçekli sistemler oluşturmak için yere monte raflara yerleştirilebilen daha büyük modüller halinde birleştirilir. genellikle konut veya ticari binaların çatılarına kurulabilen veya devasa, yardımcı ölçekli sistemler oluşturmak için yere monte raflara yerleştirilebilen daha büyük modüller halinde birleştirilir.
  2. İnce Film Güneş Pilleri: Yaygın olarak kullanılan diğer bir fotovoltaik teknoloji, ince film güneş pilleri olarak bilinir. çünkü bunlar kadmiyum tellür veya bakır indiyum galyum diselenid gibi çok ince yarı iletken malzeme katmanlarından yapılmıştır. Bu hücre katmanlarının kalınlığı yalnızca birkaç mikrometre, yani bir metrenin birkaç milyonda biri kadardır. İnce film güneş pilleri esnek ve hafif olabilir, bu da onları bir askerin sırt çantası gibi taşınabilir uygulamalar için veya güneşten elektrik üreten pencereler gibi diğer ürünlerde kullanım için ideal hale getirir. Bazı ince film güneş pilleri türleri, silikon güneş pillerinin gerektirdiği üretim tekniklerinden daha az enerji gerektiren ve ölçeği büyütmesi daha kolay olan üretim tekniklerinden de yararlanır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle