Maabir

Enerji verimliliği, kullanılan enerji miktarının kaliteyi ve hizmet standardını düşürmeden ekonomik olarak kullanımıdır. Bir başka deyişle yakıtlarda, ısıda ve elektrikteki gereksiz enerji kayıplarını önlemektir.

Enerji demek milli servet demektir. Ülke olarak enerji tasarrufu konusunda diğer ülkelerle yarışmamız lazım. Ülkemiz açısından bakıldığında genel enerji ihtiyacını yurtdışından karşılayan bir ülke olarak enerji giderlerimizin faturası oldukça kabarıktır.

Enerji arz güvenliğimizin sağlanması, israfın önlenmesi ve enerji yoğunluğunun azaltılması son derece hayati bir öneme sahiptir. Ülkemiz hızla yerli ve milli enerji hamlesini geliştirmektedir.

Enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması ile ilgili başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız enerji verimliliği konusunda üstlerine düşen görevleri yapmaktadırlar.

Görsel ve yazılı medyada ve kamu spotu reklam filmleri ile halkımızın enerji tasarrufu konusunda bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır.

Enerji verimliliği nasıl sağlanır?

Enerji verimliliği bizim için önemlidir. Evde kullandığımız elektrikte israfı önlemeliyiz. Neden daha fazla enerji için para ödeyelim.

Boşta kullanılmayan lambaları kapatmalıyız. Kullanılmayan fişleri prizden çekmeliyiz. Unutmayın verimli enerji verimliliği hayat demektir. Bu konuda sadece evde değil kamu alanlarında da enerji tasarrufunu geliştirmeliyiz.

Burada tüm belediyelere ve kamu kuruluşlarına da iş düşmektedir. Örneğin gündüz yanan sokak lambaları ve diğer enerji ile çalışan aletlerin işi dışında kapatılması enerji verimliliği açısından yararlı olacaktır.

Enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması demek mili refah seviyesine ulaşmamız demektir. Yeteri kadar enerji kullan, israftan kaçın. Neden enerji daha fazla para ödeyelim. Dikkatli olursak ülke olarak enerjimizi verimli kullanmış oluruz.

Ülkemizin kalkınmasın için bir hamlede sen yap. Enerjiden tasarruf ettikçe hem sen hem ülken kazanacak. Tek benimle mi olacak diye düşünme. Unutma ülkemizde 81 milyon bir zincir gibiyiz.

Zincirin bir halkası koparsa bir işe yaramaz. Onun için herkes birey olarak ta enerji kaynaklarının bilinçli kullanması gerekiyor.

Enerji verimliliği nasıl sağlanır bu sorunun cevabını merak ediyorsan. Kullanmadığınız lambayı, kullanmadığın fişleri kapat. Gereksiz yere kullanmadığın elektronik aletleri beklemede bırakma.

Yılda yüzbinlerce liralık enerjimiz kullanılmadığı halde buhar olup gidiyor. Bu para hepimizin parası. Lütfen enerjiyi verimli kullanın. Sadece kendiniz değil aile bireylerinizde bu konuda uyarın. Özellikler çocuklarımıza enerji verimliliği ile ilgili eğitim verin. Unutmayın ağaç yaş iken eğilir.

Enerji verimliliği ile ilgili özel sektör kamu ayrımı yapmaksızın toplumun hemen her kesimi üzerine düşen görevi yapmalıdır. Gelecek nesillere daha yeşil daha çevreci bir Dünya bırakmamız gerekiyor.

Unutmayın dünya şu anda 300 yıl sonrasının enerjisini kullanıyor. Gelecekten çaldığımız bu enerji gelecek nesiller adına çok önemli. Geleceğin enerjisinden tasarruf etmek zorundayız. Bu bizim gelecek nesillere olan borcumuzdur.

Dünyada enerji kaynakları hızla tükeniyor. Birde üzerine enerjiyi hoyratça kullanıyoruz. Eğer Enerji tasarrufu yapmazsak dünya giderek enerjide daha da aç hale gelecek.

Fosil yakıtlı enerjiler tükeniyor. Yenilenebilir ve çevreci enerji ile tanıştık. Bu tanışıklığımızı daha da arttırmalıyız. Geleceğimiz temiz ve çevreci enerjide. Hem temiz enerji üretmek hem de bu ürettiğimiz enerji verimli ve tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz.

Ürettiğimiz kadar harcamak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Ürettiğimizden fazla harcarsak enerji kıtlığına ve cebimizden daha fazla para çıkmasına sebep oluruz.

Enerji verimliliği ile ilgili tüm güncel konuları ve bina verimliliği ile ilgili hizmetlere nasıl ulaşabileceğini öğrenmek için maabir.com u ziyaret edebilirsiniz. Enerjini verimli kullan daha çok kazan.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle