Maabir

Elektrik Tasarrufu Nedir? Nasıl Elektrik Tasarrufu Yapılır?

Elektrik tasarrufu nedir diye sorulduğunda herkesin aklında bir fikir mutlaka beliriyordur. Elektrik tasarrufu; evde, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir kayıp olmadan elektriğin akıllıca kullanılışı anlamına geliyor. Evimizi aydınlatırken bile dikkat edeceğimiz birkaç küçük detay ile elektrikte tasarruf yapılabiliyor.

Günümüzde her geçen gün enerji tüketim ihtiyacı artmaktadır. Artan ihtiyaçlar doğurtusunda her geçen gün elektriğin bedeli git gide yükselmekle beraber, doğanın ve çevrenin korunmasıda önem kazanmaktadır. Evimizde veya iş yerimizde yapacağımız tasarruflar ile hem maliyeti düşürebilir hem de doğayı bir nebze de olsa tasarruflu kullanabiliriz.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu yaparken ufak noktalara dikkat etmek çok önemlidir. Ufak noktalar birleşerek uzun vadede ciddi anlamda tasarruf ettiğinizin göstergeleri olacaktır. Başlıca dikkat etmemiz gereken noktalar ise şöyledir:

 • Kullanmadığınız aletlerin fişini çekin. Elektrikli aletlerin fişi prizde takılı olduğu sürece, kapalı konumda olsalar bile enerji harcamaya devam ederler. Basit bir kahve makinesi bile kapatıldıktan sonra fişten çekilmezse ufak ufak elektrik tüketir.
 • Eskiyen cihazlarınızı, enerji tasarruflu olan yeni modellerle değiştirin. Eskiden fabrikalar üretim yaparken enerji tasarruflu teknolojiler henüz geliştirilmemişti. Yeni üretilen elektrikli ev aletleri ise tamamen çevreyi korumak ve hane içi giderleri azaltmak amacıyla yeniden tasarlanmıştır ve enerji tasarrufu yapar. Eğer buzdolabınız, fırınınız, bulaşık makineniz, çamaşır makineniz veya elektrikle çalışan herhangi bir cihazınız çok eskiyse artık onu yenisiyle değiştirin.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise; alacağınız yeni cihazların elektrik tüketim grafiklerine bakmanızdır. Ne kadar enerji tasarrufu sağladıkları artık hemen hemen her teknolojik alette yazıyor olacaktır. Alırken tasarrufsuz aletlere göre biraz daha pahalı olsalar da uzun vadede bu farkı kapatacaklardır.

 • Elektrikli alet kullanım sıklığını azaltın. Daha az çamaşır yıkamak, az kirli çamaşırlı yıkarken kısa program kullanmak, ıslak çamaşırları acil durumlar olmadığı sürece kurutucu yerine ipte kurutmak gibi yöntemler elektrik tasarrufu sağlayacaktır.
 • Isı yalıtımına dikkat edin. Pencere ve kapı kenarlarındaki contaların iyi durumda olması enerji tasarrufunda oldukça önemlidir. Bu yalıtım sayesinde kışın içerideki sıcak hava dışarı çıkmaz ve dışarıdan soğuk hava içeri girmez. Aynı şekilde yazları da klima ile soğuttuğunuz hava boşa gitmez. Böylelikle elektrikten %10 civarı tasarruf edebilirsiniz.
 • Sıcak su kullanımını azaltın. Su ısıtmak çok fazla enerji tüketir. Doğal gazlı evlerde kombinin daha çok çalışmasını, doğal gazın olmadığı evlerde ise elektrik enerjisi ile suyun ısıtılmasının sağlanması enerjinin tüketilmesini çok artırır. Su ısıtıcılar da aşırı elektrik tüketmektedir.
 • Kış aylarında evinizi ortalama bir sıcaklıkta tutun. Kış boyunca evinizin havası ılık olursa oldukça fazla tasarruf yapabilirsiniz. Evi baştan sona ısıtmak enerji tüketimini arttıracağından sadece belirli bir düzeyden sıcak hale getirmek daha az enerji tüketimine neden olacaktır.
 • Su Isıtıcısı için Yalıtım Yapmak. Evinizde kullandığınız su ısıtıcısının etrafına yalıtım yaparak %10 enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız odaların ışığını söndürün. Böylece elektrik faturasından en az %20 tasarruf edebilirsiniz.
 • A enerji sınıfı ürünler kullanın. Evinizdeki beyaz eşyaları A+ ve A++ enerji sınıfı ürünlerle değiştirdikten sonra, suyu ve elektriği daha verimli bir şekilde kullanmaya başlarsanız ve evinizin tüm harcamalarında tasarruf yollarına giderseniz, yıllık bütçenizde önemli kazançlar elde edersiniz
 • Led ampuller kullanın. Led ampul, klasik ampul ve floresanlara göre %85 daha az enerji tüketir.
 • Çok sayıda lamba yerine güçlü tek lamba kullanın. Neredeyse yarı yarıya enerji tasarrufu sağlar.
 • Kullandığınız elektronik aletlerin temizliğine dikkat edin. Buna örnek vermemiz gerekirse temizlenmeyen elektrik süpürgesi daha fazla güce ve elektriğe ihtiyaç duyacaktır.

Yapacağınız her ufak tasarruf adımı enerji kayıplarının önüne geçecektir. Özellikle bakımsız durumdaki eşyalar, eski ve artık ömrü dolmuş elektronik aletler enerji kayıplarının başlıca sebeplerindendir. Elektrik tasarrufuna uygun olmayarak yapılmış ve satışa sunulan tüm teknolojik aletler enerjinin boşa gitmesine yani enerji kayıplarına neden olmaktadır. Çok az bir dikkatle tasarruf yapmak ve enerji kayıplarının önüne geçmek çok kolaydır. Enerji ve enerji ile ilgili her şey için Maabir'i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yapılmadı.
 • chat
  Yorum Ekle