Maabir

E-imza Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

E-İmza Nedir?

Günümüzde kamu ve ticari alanda yapılan işlemlerin, gün geçtikçe artan bir şekilde dijital ortama taşınmasıyla birlikte, bu işlemlerin geçerliliğinin, güvenilirliğinin, doğruluğunun sağlanması sorunu ortaya çıkmıştır. Bu sorunu çözmek amacıyla elektronik imza (E-imza) uygulaması dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır.

E-imza uygulaması, ülkemizde 2004 yılında Resmi Gazete ’de yayınlanan 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’yla yürürlüğe girmiştir. Kanunda e-imza, “başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade eder” şeklinde tanımlanmaktadır. E-imza kanuna göre elle atılan ıslak imzayla aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

E-imza aslında kullanmakta olduğumuz, sıradan ıslak imzadan farkı yoktur. E-imza sistemi, harici belleklere benzeyen token adı verilen cihazların bilgisayara kurulan bir program aracılığıyla kullanılmaktadır.

Programa kişisel bir şifreyle erişilmesi de ekstra bir güvenlik sağlar. E-imza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurumlar adına elektronik imza oluşturulamaz. Kurumda çalışan gerçek kişiler adına elektronik imza oluşturulabilir. Kişilere özgüdür ve aynı imzanın başka kişiler tarafından kullanılamaz, taklit edilemez olduğu için ıslak imzaya göre oldukça güvenilirdir.

Gizlilik, veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve inkar edilemezlik özellikleriyle güvenlik sağlar. İmza doğrulayıcısı sayesinde imzanın doğruluğu kesin şekilde kontrol edilebilir. Islak imzada bunu sağlamak daha zordur. E-imzada zaman damgası kullanılmasıyla da belgelerin ne zaman gönderilip alındığının kesin kaydı tutulmaktadır.

E-İmza Uygulamasının Sunduğu Özellikler Nelerdir?

Gizlilik

Hem gönderici hem de alıcı birbirine belgeyi şifreleyerek, belgenin istenmeyen kişilere tarafından ulaşmasını engeller.

Veri bütünlüğü

Gönderici belgeyi imzaladıktan sonra belgede herhangi bir değişiklik yapılamaz. Alıcıda bu belgenin değiştirilmeden kendisine ulaştığını görebilir.

Kimlik doğrulama

Elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

İnkar edilemezlik

Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.

E-devlet işlemleri, bankacılık işlemleri, ihale süreçleri, kayıtlı e-posta, e-fatura, şirketler arası kontratlar gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. İlerleyen yıllarda e-imza uygulaması yeni nesil kimlik kartlarına tanımlanarak her kurumda yaygın ve rahat bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Bu sayede iş süreçleri daha güvenli ve hızlı hale gelmesi beklenmektedir.

E-imza, Elektronik Sertifika hizmet sağlayıcılarından (ESHS) birine T.C kimlik numarasının yazılı olduğu kimlikle başvuru yapılarak temin edilebilir. BTK’nın sayfasında yer alan hizmet sağlayıcıları:

 • TUBITAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi)
 • Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. (E-Güven)
 • TürkTrust Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş.
 • EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş. (E-Tuğra)
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Sertifikasyon Merkezi (EGMSM)
 • E-İmza Bilgi Güvenliği Hizmetleri A.Ş. (e-İmzaTR)

ESHS'ler, kayıt merkezleri aracılığıyla aldıkları elektronik sertifika başvurularını değerlendirip güvenli koşullar altında işleyerek elektronik sertifikaları üretir, sertifika başvuru sahiplerine ulaştırır. Bunun yanı sıra, sertifika yenileme ve iptal hizmetlerini, sertifika ve iptal durumu yayımlama hizmetlerini ve zaman damgası hizmetlerini verir.

Kısaca avantajlarından bahsedecek olursak:

 • Elektronik ortamda yapıldığı için aynı belgeyi birden çok kişi hızlı bir şekilde imzalayabilir
 • Islak imza gibi taklit edilmez
 • İmzalanan belge üzerinde değişiklik yapılmasını engeller, değişiklik yapıldığında e-imza belgeden silinir
 • Kişiye özel cihazlar ve şifrelerle kullanıldığı için oldukça güvenliklidir
 • İmzanın doğruluğunu alıcının kontrol edebilmesi

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yapılmadı.
 • chat
  Yorum Ekle

  Ara