Maabir

DOĞALGAZ ÜRÜNLERİ

Doğalgaz Ürünleri Hakkında

Doğalgaz, enerji sektöründe petrolle beraber başı çeken enerji kaynaklarından biridir. Özellikle Türki cumhuriyetlerde ve Rusya’da çok sayıda yatağı bulunan doğalgaz, ülkemizde de oldukça fazla kullanılan bir enerji kaynağıdır.

Genellikle boru hatlarıyla taşınan doğalgaz, karayolları ile taşınan akaryakıtlara nazaran daha az tehlikeli, daha maliyetsiz ve daha temiz bir enerji aracıdır.

İlk keşfedildiğinde petrol üretilirken ortaya çıkan yararsız ve kurtulmak için masraf yapılan bir atık olarak görülürken şu anda hem dünyada hem de Türkiye’de enerji kaynağı olarak evlerde ve endüstriyel üretim tesislerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bununla birlikte tek kullanımı ev ve işyerleri ile sınırlı değildir. Isınmadan enerji üretimine ve araç yakıtı olarak kullanıma kadar birçok alanda kullanılan doğalgaz oldukça değerli ve verimli olan bir enerji kaynağıdır.

Doğalgaz ile Çalışan Arabalar

Doğalgaz, sıvılaştırılabilen bir gaz karışımı olduğu ve yanıcı bir özellikte olduğu için son 20 yıldır araçlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. 2004 yılının sonunda dünyadaki 4 milyon olan doğalgazlı ya da LNG-CNG yakıt tüketen araçların sayısı 2010 yılında 13 milyona, 2020 yılında ise 70 milyona çıkmıştır.

Günümüzde sıklıkla tercih edilen doğalgazlı araçlar, normal akaryakıtlara göre biraz daha az performansa sahip olsa da verimlilik ve ekonomiklik açısından oldukça makul bir tercih haline gelmiştir.

Türkiye’de satışı ve bazılarında üretimi yapılan Fiat, Skoda, Citroen, Renault ve Honda gibi birçok firma da şu anda doğalgazlı araçlar üretmektedir. Doğalgazlı ürünler arasında en çok tercih edilen ürünler olan doğalgazlı araçlar, gittikçe daha da yaygınlaşmaktadır.

Doğalgaz ile Çalışan Kombi, Fırın ve Ocaklar

Doğalgazın en yaygın kullanım araçlarından birisi de ısınma ve ısıtma sektörüdür. Türkiye’de her yıl %10-12 bir büyümeye sahip olan doğalgaz dağıtım şebekesi ağları, ülkenin dört bir yanında evleri ve işyerlerinin ısıtılması amacıyla kullanılmaktadır.

Türkiye’de doğalgaz arzı sağlanan ilçe sayısı, sağlanamayan ilçe sayısını geçmiş ve artık en az her iki haneden biri doğalgaz ile ısınmaktadır. Nüfusun yaklaşık %70’i aktif olarak doğalgaz kullanmakta ve doğalgaz ile evini ve işyerini ısıtmaktadır.

Doğalgaz ile Çalışan Termik Santraller

Doğalgaz sadece evlerde veya iş yerlerinde bir ısınma aracı olarak kullanılmamaktadır. Türkiye’de Kırklareli Lüleburgaz’daki Hamitabat DGKÇ Santralı, İstanbul Avcılar’daki Ambarlı Doğalgaz Santrali, Bursa’da bulunan DGKÇ Santralı ve yine Bursa’da bulunan ENTEK A.Ş. Doğalgaz Santrali’nde doğalgaz enerji kaynağı olarak kullanılmakta ve elektrik üretimi yapılmaktadır.

Türkiye’de doğalgazın ısınma kaynağı olarak kullanılması dışında en büyük kullanım alanı olan enerji üretimi sektöründe oldukça büyük bir pazar payı bulunmaktadır.

Enerji sektörü hakkında her zaman güncel bilgilere ulaşmak için enerji ticaret platformu Maabir‘e üye olabilirsiniz.

Ara