Maabir

DEPOLAMA ÜRÜNLERİ

Depolama Ürünleri Hakkında

Günlük hayatın vazgeçilmez bir ihtiyacı olan enerjiye her an ihtiyaç duyulabilmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte insanlık geldiği noktada enerji kullanılmadan hayatın temel fonksiyonları yerine getirilememektedir. Hayatımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi karşılayabilmek için belli depolama sistemleri geliştirilmiştir. Bu depolama kimi zaman doğrudan enerjinin depolanması şeklinde olurken kimi zamanda doğrudan enerjinin depolanması olarak değil de farklı bir forma dönüştürülerek depolanması şeklinde olmaktadır.

Depolama ürünleri genellikle yoğun kullanıma sahip olan enerji kaynaklarının depolanmasına yönelik ürünlerdir. Bu alanda en çok karşılaşılan depolama ürünleri ise elektrik, doğalgaz ve petrol depolama ürünleridir.

Elektrik Depolama Ürünleri

Elektrik enerjisi çeşitleri farklı şekillerde depolanabilir. Elektrik enerjisinin en yoğun görülen depolanma biçimi ise bataryalardır. Bataryalar kimyasal depolama prensibi ile çalışırlar. Bataryalar, kimyasal birtakım reaksiyonlar gerçekleşmesi suretiyle elektrik enerjisi oluştururlar. Bataryaların basit bir çalışma mantığı vardır.

Batarya içerisinde iki çeşit kimyasal madde vardır. Bunlardan bir tanesi anota, yani pozitif yüklü tarafa diğeri ise katota negatif yüklü tarafa bağlıdır. Bir yanı pozitif olan diğeri yanı negatif olan batarya bir alete bağlandığı zaman eksi yüklü elektrotlar alet içerisinden artı yüklü yöne doğru hareket eder. Böylece pozitif taraf ile negatif taraf arasında bir reaksiyon çeşidi olarak elektrik enerjisi üretilmiş olur.

Bununla birlikte elektrik enerjisi daha birçok üründe depolanmaktadır. Örneğin gündelik hayatta herkesin kullanmakta olduğu powerbank, bilgisayar ve telefonlar aslında elektrik enerjisinin depolanması ve gerekli olduğu hallerde kullanılması amacı taşımaktadır. Ayrıca aküler ve piller de aynı amaçla kullanılan depolama araçlarıdır.

Yukarıda bahsettiklerimiz küçük ölçekli elektrik depolama yöntemleri olup çok daha büyük ölçekte elektrik depolama yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar yerel şebeke depolama sistemleri, büyük depolama sistemleri ve endüstriyel depolama üniteleri gibi birkaç farklı prensip olarak kullanılan elektrik depolama yöntemleridir.

Birkaç kilovat saatten birkaç megavat saate elektrik depolaması yapabilen bu depolama ürünlerine örnek verilecek olursa elektrikli araç şarj istasyonları büyük ölçekli elektrik depolama ürünlerindir.

Doğalgaz ve Petrol Depolama Ürünleri

Doğalgaz ve petrol ihtiyaç fazlası üretim veya kullanılacak enerji kaynağının belirli bir süre depolanması gibi durumlarda depolama ürünleri ile muhafaza edilmektedir.

Doğalgaz ve petrol konusunda Türkiye’de en büyük depolama yatırımı yapan firmaların başında ise SOCAR gelmektedir.

İzmir Aliağa’da bulunan ve SOCAR’a ait olan SOCAR Depolama Terminali tam 200.000 metreküp akaryakıt ürününü ve 45.000 metreküp LPG depolama kapasitesine sahiptir. Ayrıca 350.000 metreküplük kapasite artışı faaliyetleri devam eden tesis bu genişleme sonrasında Türkiye’de bulunan en büyük enerji depolama terminalinden biri olacaktır. SOCAR dışında daha birçok firma da doğalgaz ve petrol depolama alanında hizmet vermektedir. Her geçen gün rekabetin arttığı enerji piyasalarında doğalgaz ve petrol depolama alanı sektörü de gün geçtikçe büyümektedir.

Depolama ürünlerinin yanı sıra daha birçok enerji ürünü ve firmaları hakkında detaylı bilgi edinmek veya dünyanın ilk enerji ticaret platformu Maabir üyeleri arasında yerinizi almak için tıklayın!