GRAM ALTIN
442,23
DOLAR
7,4824
EURO
9,0446
BIST 100
1.557
BITCOIN
$35.770
GÜMÜŞ
6,04
PTF ( 19-01-2021 )
317.48
SMF ( 18-01-2021 )
356.16
AOF ( 19-01-2021 )
315.91
GRF ( 17/01/2021)
1300.09
DGAF ( 17/01/2021)
1339.09
DGSF ( 17/01/2021)
1261.09

CSP Nedir? CSP Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Güneş esaslı yenilenebilir enerji kaynaklarının en büyük problemi talep edilen lineer güneş ışınımlarının gündüz ve gece değişimleri, mevsimsel değişimler ve hava koşullarının etkisiyle düzensizlik içinde gelmesiyle düzensizlik aralıkları oluşturmaktadır. Bu düzensiz güneş ışınım aralıkların azaltılmasını sağlamanın yolu termal depolama teknolojileri ile sistemin düzensizliklerine karşı önlem almaktır. Termal depolama teknolojileri, yıllar önce geliştirilen, erime noktası düşük tuz, buz ve parafin faz değiştirme sistemleri gibi performans ve maliyet açısından daha geniş ölçekte kullanmamıza engel olmayan çözümlere dayanıyor.

CSP teknolojisi; yoğunlaştırılmış güneş enerji sistemleri, aynalar ve bu aynalara bağlı güneşi izleme sistemleri vasıtasıyla geniş alana yayılan güneş ışınlarını tek bir ufak noktaya odaklar. Güneş ışınının, aynaların odak noktasından geçen tüpün içerisinde iletilen suda toplanması ve doğrudan buhar üretimi sağlaması esasına dayanır. Sistemde su ve buhar birbirine seri bağlı ünitelerden ısınarak geçer ve son ünitede istenilen basınç ve sıcaklık değerine ulaştığında üretilen buhar doğrudan buhar türbinine gönderilerek karbon emisyonu yaratmadan elektrik enerjisi üretilir.

CSP Çalışması

Parabolik aynalar gün boyu güneş ışınlarını geliş yönüne doğru motorlu sistem ile eğilerek güneş ışınlarını odaklar. Yansıyan güneş ışığı, üzerine yerleştirilen tüplerin içinden akan bir sıvıyı ısıtır ve yaklaşık olarak 550 C° (Santigrat) veya 1020 F° (Fahrenhayt) derece arasında meydana gelen sıcaklık aynaya paralel uzanan bir tüp içinde dolaşan transfer sıvısı olan erimiş tuz bileşiği terminol yağı ısıtarak buhar türbini için buhar oluşturur. Erimiş tuz, % 60 sodyum nitrat ve % 40 oranında potasyum nitratın bir karışımı olup, bu bileşene tuzlu su denir. Isınan terminol yağı büyük buhar türbinlerini döndürerek meydana gelen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Meydana gelen sıcak yağ Buhar jeneratörü çalıştırmak için depolanarak gece, yağmurlu ve bulutlu günlerde elektrik enerjisine dönüştürülerek elektrik üretilebilir.

CSP GÜNEŞ SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ

  1. Parabolik oluk sistemleri: Güneşin enerjisi parabolik oluk biçimindeki yansıtıcı ile bir alıcı boru üzerinde odaklanır. Bu enerji boru içinde akan yağı ısıtır ve bu ısı bir geleneksel buharlı jeneratörde elektrik üretmek için kullanılır. Oluk tasarımları geceleri de birkaç saat elektrik enerjisi üretimini mümkün kılarak termal depolama ile birlikte çalışabilir. Hali hazırda tüm parabolik oluk santralleri hibrit santrallerdir. Hibrit santraller düşük güneş radyasyonu durumunda açığı kapatmak için fosil yakıtlar kullanır. Tipik olarak, bir doğal gaz ateşlemeli ısı veya gaz buhar ısıtıcı kullanılır, oluklar aynı zamanda mevcut kömür yakmalı santrallerle de entegre olabilir.
  2. Güneş Kulesi Sistemleri: Güneş ışınlarını bir kulenin tepesine monte edilen heliostat denilen geniş güneş izleme aynasına (alıcıya) yansıtarak alıcı içindeki transfer sıvısını türbin jeneratöründe kullanmak için buhar üretir. Üretilen bu buhar türbinlerini döndürerek elektrik enerjisi elde edilir.
  3. Stirling Motorlu Parabolik Çanak Sistemleri: Stirling motoru genellikle güneş tarafından, ısıtılmış bir iç havanın ısısını emen bir “ekonomizör” olarak adlandırılır. Ancak güneşin ışınlarını bir Stirling motor jeneratörünü çalıştıracak kadar yüksek bir sıcaklık elde etmek için yoğunlaştırmak gerekir. Çanak tipinde olan yoğunlaştırıcının güneş ışınlarını takip edebilmesi için tabanına monte edilen elektrikli motor ile güneş ışınlarını takip ederek çanak üstündeki alıcıya güneş ışınlarını odaklar. Yoğunlaşan ısı doğrudan alıcının üzerindeki bir ısı motorunun pistonlarını hareket ettirerek hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür.

FOTOVOLTAİK SİSTEM İLE CSP KARŞILAŞTIRILMASI

Güneş ışınlarını direkt elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik (PhotoVoltaic – PV) sistemlerle karşılaştırıldığında PV sistemleri çok küçük ölçeklerle de kurulabildiğinden hem yerleşim hem de enerji santrali sektörünü kapsayabilirken, CSP sistemleri efektif olarak ancak 20MW’dan büyük ölçekli projelerde uygulanabilir. CSP direkt güneş ışınlarına ihtiyaç duyarken PV sistemleri güneşten gelen radyasyon yayılımı ile bile elektrik üretebilmektedir. Bu nedenle de CSP’nin kurulum alanları PV’ye göre daha sınırlıdır.

PV sistemleri teknolojik olarak daha basit ve küçük ölçeklerde çok daha ekonomik sistemlerdir. CSP’nin en büyük avantajı ısı depolayabilmesi ve gerektiğinde bunun hızla elektrik enerjisine dönüştürülebilmesidir. Yoğun zamanlarda ve gece gündüz farkı olmaksızın, yoğun dönemlerde ihtiyaç olduğunda enerji sağlayabilmesi ile CSP sistemleri özellikle enerji santrali projelerinde tercih edilen sistemlerdir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle