Maabir

Akıllı Termostat Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Akıllı Termostat Nedir?

Bilindiği üzere Türkiye, dört mevisimi de yaşayan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye’de yazları haricinde birçok ayda sıcaklıklar gün içerisinde oldukça değişmekte ve bu durum da çeşitli ısınma yöntemlerine yönlendirmektedir. Örneğin günümüzde Türkiye’de yaz aylarının başlangıcı kabul edilen haziran aylarında bile bazı akşamlar soğuk geçebilirken, kışın ortasında 1 hafta boyunca bir güneş açıp bir kar yağabilmektedir. İ

klim bozukluklarından kaynaklanan bu anomaliler aynı zamanda ısınma alışkanlıklarında da bozulmaya yol açmış ve ısınma maliyetlerini arttırmıştır. Zira bir ısınma kaynağı ya da kombi, sürekli az çalışarak bir odayı veya evi daha maliyetsiz ısıtabilirken bir en yüksekte çalıştırılıp bir kapatılınca hem daha zor ısıtmakta hem de maliyeti kat be kat artmaktadır.

Ayrıca bu ısı artış ve düşüşleri insan gözüyle her zaman anlaşılamamakta, bazen ev oldukça soğuduktan sonra kombi açılmakta ve ev ısınana kadar ciddi maliyetli bir doğalgaz kullanımı gerçekleştirilmektedir. Buna bir çözüm yolu olarak geliştirilen termostatlar, ev içerisinde ısının korunmasını ve tasarruf yapılmasını sağlamaktadır.

Termostatlar, oda sıcaklığını ölçerek kombi veya ısınma kaynağınının çalışıp durmasını sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar, belirlenen sıcaklara gelindiğinde kombiye veya ısınma kaynağına kapama veya durma yönünde sinyal göndermekte, oda ve ev sıcaklığı belirlenen seviyenin altına düştüğünde ise tekrardan bu cihazlara çalıştırma komutu göndererek ısı dengesini sağlamaya yaramaktadır.

Termostatlar birçok modele sahip olup kimisi yalnızca açıp kapama özelliğine sahip olurken kimisi üstün teknoloji ile donatılmış olup saate, kullanım yoğunluğuna ve enerji tasarrufunun veriminin en yüksek olduğu hallerde ısı kaynağını açıp kapayabilmektedir.

akıllı termostat mobil uygulaması kullanan kadın

Akıllı Termostat Özellikleri

Yeni termostatlar artık birçok özellik barındırmaktadır. Eskiden yalnızca on-off özellikli termostatlar bulunmaktayken şu anda kablolu, kablosuz veya akıllı olmak üzere 3 farklı termostat türü bulunmaktadır. Ayrıca kullanım şekline göre de programlı veya programsız olarak sınıflandırılabilen termostatlar, tamamen ihtiyacınıza ve evinizde kullandığınız ısınma yöntemine göre tercih edilebilmektedir.

Tüm bu termostatların ortak bir özelliği bulunmaktadır ki o da enerji tasarrufu sağlamasıdır. Zira termostat, insanların unutabileceği sırada bile enerji verimliliğini gözeten ve bu nedenle oldukça tasarruflu olan bir üründür.

Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yeni akıllı termostat modelleri beraberinde birçok yeni özelliği de getirmektedir. Örneğin bir bahar ayında sabah evden çıkarken hava gece soğuk olduğu için tüm gece kombi çalışmış ve siz de sabah bu kombiyi ev soğumasın diye kapatmamış olabilirsiniz. Ancak evden çıktıktan 3-4 saat sonra inanılmaz bir sıcak bastırmış ve evinizde hala kombiniz cayır cayır yanıyor olabilir.

İşte bu durumda eğer akıllı bir termostata sahipseniz akıllı telefonunuzdan gireceğiniz uygulama aracılığıyla evdeki termostatınıza ulaşabilir, evinizin ısısını istediğiniz dereceye getirebilir, bu sayede de inanılmaz derecede enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Ekle